english farsi
پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:رشد و شکوفایی کشور بدون حضور بخش خصوصی امکان پذیر نیست.

شناسه خبر:6404
شنبه, ۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۹:۰۴
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
photo_2017-01-21_10-31-53

دکتر واعظی وزیر ارتباطات ورئیس کمسیون مشترک اقتصادی ایران و کشورهای ترکیه ، روسیه ، آذربایجان ، مالزی واندونزی به منظور دیدار با صادرکنندگان و فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی زنجان حضور یافت.

در این دیدار  جمیلی رئیس اتاق بازرگانی زنجان  ، حضور دکتر واعظی  را برای دومین بارمتوالی  دراتاق  بازرگانی مایه مباهات بخش خصوصی دانست و ابراز امیدواری نمود که این حضور منشا خیرو برکت  برای استان باشد.

وی بااشاره به ریاست  دکتر واعظی در کمسیون مشترک اقتصادی ایران با کشورهای ترکیه ، روسیه ،آذربایجان ، اندونزی و مالزی اظهار داشت : با توجه به حجم گسترده مبادلات و سهم قابل توجهی از مناسبات تجاری استان زنجان با کشورترکیه بی تردید تسهیل در روابط تجاری با این کشور میتواند  برای تجارزنجانی بسیار  موثر  باشد.

ایشان  در ادامه تصریح نمود :   اتاق بازرگانی هرگز باشگاه سیاسی  هیچ حزب و جناحی نبوده و لکن قدرشناس اقدامات دولت یازدهم در ایجاد ثبات اقتصادی در کشور بدنبال انجام  توافقات  برجام است .

رئیس اتاق زنجان  در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به الزام دولت  در اجرای دستورالعمل نقل و انتقالات مالی  و سیاست های محدود کننده در این خصوص اجرای این دستورالعمل را  بدون ایجاد تسهیل در روابط  بانکی با  کشورهای اتحادیه اروپا  امکان پذیر ندانست و خواستارانعطاف بیشتر دولت دراجرای این دستور العمل شد. بگفته وی در سالهای تحریم بسیاری از بازرگانان با استفاده از نقل و انتقال مالی  از طریق صرافی‌ها با تحمل ریسک و هزینه‌ ، روابط تجاری ایجاد نموده اند از اینرو  الزام چنین دستورالعملی قدری محدود کننده است چراکه به نظر می‎رسد تجار ایرانی  نتوانند  همچون رقبای خود یک مبادله پایاپای و به شکل سریع با استفاده از بانک‌ها داشته باشند  لذا  تنوع در مسیرهای انتقال ارز می‎تواند راهگشای بسیاری از مسائل و مشکلات ایجاد شده باشد.

photo_2017-01-21_10-31-41

از سوی دیگر ایشان خواستار استفاده از ظرفیت های پیمان نامه های منطقه ای شد و تاکید نمود متاسفانه تاکنون دراستفاده از ظرفیتهای انعقاد پیمان نامه های منطقه ای و تاثیرات این پیمان نامه ها بر توسعه تجاری و اقتصادی کشور  غفلت شده است لذا  با بهره گیری و سیاستگذاری های مناسب می توان ضمن بهره مندی   از این موقعیتها جهت رشد اقتصادی  ، فرصت های تجاری مطلوبی را  برای تجارکشور فراهم نمود  .

جمیلی  در بخش دیگری از سخنانش  با اشاره به استعداد استان در حوزه IT خاطر نشان نمود  با توجه به اینکه استان زنجان در حال تبدیل شدن به قطب فناوری اطلاعات در کشور میباشد میتوان زمنیهای صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای  CIS   را از استان زنجان فراهم نمود.

در ادامه درویش امیری استاندار زنجان نیز با اشاره به آمار صادرات و واردات از گمرکات استان زنجان اظهار داشت : براساس آمار گمرک استان ، تولیدات استان به ۳۴ کشور دنیا  صادرات میشوند وهیچ ماده خامی بدون  ایجادارزش افزوده از استان صادر نمی گردد  همچنین  کا لاها ی وارد شده به استان  را نیز صرفا مواد اولیه و ماشین الات  صنعتی تشکیل میدهند  و  هیچ ماده مصرفی  به استان وارد نمیشود که این امر مایه مباهات استان است.

واعظی وزیر ارتباطات و فناوری واطلاعات  نیز بعنوان آخرین سخنران این نشست ضمن تاکید دولت بر خصوصی سازی اظهار داشت :  بی تردید رشد و شکوفایی کشور بدون  حضور بخش خصوصی امکان پذیر نیست وبنا به فرمایشات موکد مقام  معظم رهبری  و  لزوم خصوصی سازی درست در کشور دولت باید فقط نقش سیاست گذاری، هدایتی و نظارتی خود را ایفا کند و سایر مسئولیت ها را به بخش خصوصی واگذارنماید.

ایشان با  اشاره به تلاش دولت در ثبات نرخ ارز در کشور اظهار داشت  نوسان نرخ ارز طی ماه های گذشته و بازگشت مجدد آن به نرخ های قبلی مصوب همه حاکی از  تلاش دولت برای حمایت و تقویت بخش خصوصی و تثبیت بازار است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه افزود :  بخشنامه جدیددولت مبنی بر  نقل وانتقالات مالی از شبکه بانکی  صرفا به جهت مبارزه باپولشویی و  عضویت ایران در کنوانسیون جهانی مبارزه با پولشویی است.

photo_2017-01-21_10-31-46

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت را مصمم به برطرف سازی موانع پیش روی تولیدکنندگان خواند و گفت: دولت حتی با تمام سفارتخانه ها هماهنگی های لازم را جهت  تسهیل مراودات تجاری صادرکنندگان ایرانی در خارج از کشور انجام داده است.

وی به مذاکره های انجام شده با مسئولان کشور ترکیه برای همکاری با صادرکنندگان ایرانی اشاره کرد و یادآورشد: این مذاکره ها در سه زمینه حمل و نقل، امنیت و سیستم بانکی بود که طی آن تمام مشکلات پیش روی واحدهای صادرکننده مطرح و طرف ترک متعهد به مرتفع سازی آن شد.

وی تصریح کرد: مذاکراتی را با روس‌ها و ۴ کشور دیگر از جمله شانگ‌های و اوراسیا که خود شامل ۵ کشور است، انجام داده‌ایم و قرار شده است که موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با این کشورها امضا شود و اگر در استان زنجان کالاهایی که توانایی صادر شدن به این کشورها تولید می‌شود باید اسامی این کالاها به سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام شود تا در موافقت‌نامه تجارت ترجیحی  فی مابین مورد توجه قرار گیرد.

پیش از سخنان ایشان تعدادی از صادرکنندگان و تجار به طرح دیدگاه ها و نقطه نظرات و انتظارات خود پرداختند.

نویسنده:

بازدید: 227 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۹:۴۱

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.