english farsi
چهارشنبه, ۱ فروردین ۱۳۹۷


ولی اله منصوری: مدیریت منابع انسانی در عرصه جهانی

شناسه خبر:1075
یکشنبه, ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۵:۴۶
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

باتوجه به این موضوع که اکثر کشورها در دهه های اخیر تمایل به فعالیت در بازارهای بین المللی  را دارند این منوط به شناخت عوامل موثر در کسب مزیتهای رقابتی می باشد که از آن جمله می توان به عامل مهم مدیریت منابع انسانی اشاره نمود.

دلایل روی آوردن شرکت ها به بازار های جهانی کدام است ؟شرکت ها به طرق مختلف برای کسب مزیت رقابتی عمل می نمایند.اولا این  کشورهایی که شرکت ها بدان وارد میشوند دارای مشتریان بالقوه عمده ای هستند.برای شرکت هایی که پایین تر از ظرفیت خود فعالیت می کنند این کشور ها میتوانند وسیله ای برای فروش و سود بیشتر باشند و اینکه می توانند از نیروی کار ارزان موجود در این کشور ها سود ببرند.به طور کل استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت ،طولانی کردن عمر محصولات و…دلایلی هستند که شرکت ها برای نیل به آنها اقدام به ورود به بازار های جهانی می کنند.

با توجه به اهمیت موضوع منابع انسانی عوامل  موثر بر آن را بررسی میکنیم که می توان به چهار عامل  فرهنگ،سرمایه انسانی،سیستم قانونی- سیاسی و سیستم اقتصادی اشاره نمود.

فرهنگ – فرهنگ شکل دهنده عقاید درباره ی جهان ،چگونگی کارکرد آن و آرمانهای ارزشمند هستند.و به عنوان مهمترین عامل غالبا تعیین کننده سایر عوامل دیگر تاثیر گذار بر مدیریت منابع انسانی است.فرهنگ تاثیر بسزایی بر قوانین وسرمایه انسانی یک کشور دارد.و در نهایت می توان گفت فرهنگ غالبا اثر بخشی اقدامات و فعالیت های مختلف مدیریت منابع انسانی را تعیین میکنند.

سرمایه انسانی – شناسائی سرمایه انسانی یک کشور یکی از موارد بسیار مهم در اتخاذ تصمیم جهت سرمایه گذاری است. که این شناسائی در تواناییها و قابلیتها شامل دانش – مهارتها و تجربه افراد می باشد.  به عنوان مثال در ایالات متحده در حال حاضر از کمبود سرمایه انسانی رنج میبرد. زیرا مشاغل ایجاد شده نیازمند مهارتهایی است که تازه واردین به بازار کار از آن بی بهره اند. در آلمان غربی بالعکس آن این مطلب سرمایه انسانی ماهر و با دانش فنی وجود داشت ولی در مدارس بازرگانی آلمان غربی مدیریت تدریس    نمی شد، لذا در آن کشور کمبود سرمایه مدیریتی وجود داشت. لذا شرکتهای فعال در آلمان غربی روی به سمت تولید آن دسته از کالاها آوردند که نیازمند کارگران دارای مهارتهای بالا بودند.

کشورهای دارای سرمایه انسانی پایین موجب جذب تسهیلاتی می شود که نیازمند سطوح دستمزد و مهارتی پایین هستند. این امر یکی از دلایلی است که چرا شرکتهای آمریکایی اخیرا اقدام به انتقال فعالیتهای تولیدی دارای دستمزدهای بالا و نیازمند مهارت پایین خود به مکزیک کرده اند.

سیستم قانونی – قوانین جاری در یک کشور خاص غالبا انعکاسی از هنجارهای اجتماعی موجود در آن کشور است که از فرهنگ آن جامعه نشاًت می گیرد. و در سطحی گسترده تر الزاماتی را بر اقدامات خاص مدیریت منابع انسانی همچون آموزش، جبران خدمات، استخدام و اخراجها وارد می سازد.

سیستم اقتصادی – سیستم اقتصادی یک کشور به طرق مختلف در مدیریت منابع انسانی تاثیر می گذارد.  به طور مثال در سیستم اقتصادی سوسیالیستی به دلیل آموزش رایگان فرصتهای فراوان برای توسعه سرمایه انسانی وجود دارد اما به دلیل آنکه پاداشهای مالی و پولی برای افزایش سرمایه انسانی اعطا نمی گردد. انگیزه اقتصادی برای توسعه سرمایه انسانی کاهش می یابد. در مقابل در سیستمهای سرمایه گذاری افرادی که در تقویت سرمایه انسانی خویش سرمایه گذاری کنند خصوصا از طریق آموزش از شانس بیشتری برای کسب پاداشهای مادی برخوردار خواهند شد. به طور خلاصه کشورها از لحاظ فرهنگ، سرمایه انسانی، سیستم قانونگذاری و سیستم های اقتصادی با یکدیگر فرق دارند. این تفاوتها تاًثیر مستقیم بر نوع سیستم مدیریت منابع انسانی مورد استفاده در این کشورها خواهد گذاشت.

نویسنده:

بازدید: 498 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۵:۴۶

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.