english farsi
چهارشنبه, ۴ بهمن ۱۳۹۶


پانزدهمین جلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی

شناسه خبر:1245
سه شنبه, ۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۷:۱۹
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

بسمه تعالی

صورتجلسه

پانزدهمین جلسه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی

بر اساس دعوتنامه شماره ۱۶۰/۹۴/ص مورخ ۲۳/۳/۹۴ اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان به عنوان دبیرخانه شورای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی پانزدهمین جلسه شورا روز سه شنبه مورخ ۲۶/۰۳/۱۳۹۴ در محل اتاق زنجان برگزار و ضمن طرح موضوعات مهم روز ، در موارد زیر اتخاذ تصمیم به عمل آمد.

الف – موضوعات مهم روز:

رئیس اتاق زنجان:

-مرور کوتاه از جلسات قبل تا جلسه امروز و تسلیت به آقای نیکوخصال برای درگذشت نابهنگام فرزند گرامیشان

-اشاره به سال همدلی و همزبانی و تشکر از زحمات دولت تدبیر و امید در مدت زمان سپری شده

– کمک به خارج شدن از رکود صنعتی با خرید و مصرف کالای ایرانی با هدف تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی

– خرید کالای ایرانی به عنوان یک مصداق یا الگوی مناسب همدلی و همزبانی دولت و ملت

– تاکید به انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی که عملاً تاثیری بر معیشت آنان ندارد

– پرهیز از تکرار تجربیات گذشته در تدوین آئین نامه های ضدتولید که به همت دولت تدبیر و امید اصلاح شده برای مثال شمولیت بن کارگری و حق مسکن در محاسبه حق بیمه تامین اجتماعی

– ابلاغ پرداخت حق اولاد به تعداد نامحدود که کارفرمایان را با مشکلات زیادی مواجه نموده و باعث گردیده کارفرمایان کارگران خود را از بین افراد مجرد یا افرادی که دارای فرزند کمتری هستند انتخاب کنند  که این خود موجب افزایش بیکاری و مشکلات برای کارفرمایان به همراه خواهد داشت.

– تاکید بر همکاری و همراهی همه اعضا جهت تدوین و تولید محتوا و دستور جلسات شورای استانی  گفتگوی دولت و بخش خصوصی

– بررسی و اتخاذ تصمیم پیرامون امکان ایجاد مشوق های خاص به منظور شتاب بخشی توسعه صنعتی استان

مدیر کل کار ، تعاون و رفاه اجتماعی :

طبق دستورالعمل شماره ۴ قراردادهای کمتر از یکسال این بخشنامه توسط معاون روابط کار وزارتخانه ابطال گردید.

سازمان تامین اجتماعی:

پیگیری های که مجامع کارگری داشتند مکاتباتی با معاونت حقوقی ریاست جمهوری شده و در پاسخ به این مکاتبات نامه ای واصل شده که بر اساس بند ۵ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی هرگونه مزد یا کارمزد حقوق با هر گونه وجوه نقدی یا غیرنقدی در مقابل کار پرداخت می شود مشمول حق بیمه هست  و معاونت محترم ریاست جمهوری براساس بند ۵ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی این مزایا را حق بیمه دانسته و ابلاغ نموده است.

سازمان صنعت، معدن و تجارت:

بحث هزینه اقلام مصرفی که تامین اجتماعی مجددا تاکید داشته در ۲۵ خردادماه مکاتبه ای با اداره کار ، تعاون ورفاه اجتماعی  انجام داده و مشکلات اجرای این مفاد قانونی را عنوان کرده و طی پیگیری های بعمل آمده قرار شده توافقنامه ای بین آقای ربیعی وزیرکار با جناب آقای نعمت زاده وزیر صنعت صورت گیرد که در عمل به مشکلاتی که واحدهای تولیدی در این حوزه دارند پایان داده خواهد شد.

در راستای رفع موانع تولید و ساماندهی صدور پروانه های جدید یا طرح توسعه اعم از همجوار و یا غیرهمجوار مستقر در شهرک های صنعتی نیاز به استعلام از حفاظت محیط زیست نمی باشد. هر چهار شهرک صنعتی استان در شعاع ۳۰ کیلومتراست که از این بند قانونی می توانند استفاده کنند.

محمدنیکوخصال مدیرعامل گروه صنعتی نیکو:

-رفع موانع تولید در خصوص ماده ۲۰ که آقای نعمت زاده وزیر محترم این رو ابلاغ کرده و از آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی هم درخواست کردن که شش ماه به واحدها فرصت داده شود.

-کسر از پرداخت استرداد ارزش افزوده ۹ ماه اول سال ۹۳ و تاکید بر به روز شدن  استرداد ارزش افزوده که کمک بزرگی به واحدها خواهد بود.

استاندار :

– در خصوص تسریع فعالیتهای صنفی و توسعه بخش خدمات دستورالعملی (توسط خود استاندار ) ابلاغ شده که در روزهای آتی اجرایی خواهد شد.

– پایش درست اجرای قوانین در استان و همکاری و همراهی همه دستگاههای دولتی  و بخش خصوصی مورد تاکید است.

– از شورای گفتگو نامه ای برای وزراء و معاونین رئیس جمهور تهیه شود برای اینکه اگر ماده ای، بخشنامه ای مخل تولید و تسهیل بهبود فضای کسب وکار می باشد در راستای رفع آن تدبیر شود.

– فضای کسب و کار  را دولت نمی سازد فضای کسب و کار را تشخیص عمومی فعالین اقتصادی می سازند و اگر کسب و کار جدید پا نمی گیرد برمی گردد به نوع رفتاری که به صورت رقابتی در درون یک فعالیت و یک کسب وکار انجام نمی شود مثلا اتحادیه های صنفی قوانینی وضع می کنند که فضای کسب و کار را محدود می کنند. که این موارد باید رفع شود.

– تلاش در راستای ارتقای فرهنگ اقتصادی و اخلاق کسب و کار در استان می بایست مورد توجه قرار گیرد.

-تلاش برای شناسایی واحدهایی که در پرداخت مالیاتی اقدامی نکرده اند که این خود موجب افزایش پایه مالیاتی استان خواهد شد.

– نهادهای متولی بخش خصوصی گزارشی در خصوص بعضی از شهرک های صنعتی که مشمول ۲۰ سال معافیت مالیاتی هستند تهیه کنند و به سرمایه گذاران اطلاع رسانی شود تا زمینه دسترسی به اطلاعات و آمار در مورد قوانین جدید و بسته های تشویقی و حمایت فراهم شود و در غالب بروشور و کتابچه در استان در دسترس باشد.

– استان زنجان به سه دلیل ویژگی ممتاری نسبت به استانهای دیگر دارد که باید بهره مندی کامل به جهت ویژگیهای ذیل اقدام نمود.

  • پتانسیل نزدیکی به مرکز و امکان بهره مندی از سرریز سرمایه تهران که برای تکمیل زنجیره های تولیدی تهران مرکز مناسبی است.
  • زنجان در کریدور انرژی کشور قرار گرفته به لحاظ دسترسی به انواع انرژی ها مثل گاز، برق ، فراورده های نفتی و …
  • هرچند بحران آب یک بحران جدی در کشور محسوب می شود ولی هنوز استان زنجان جزو استانهای است که می تواند آب واحدهای صنعتی را تامین کند که این مجموعه عوامل اقبال و استقبال را برای سرمایه گذاری در استان فراهم می کند و اگر بخش خصوصی برنامه ریزی جامع تر و کامل تری داشته باشد امکان مسائل مطروحه فراهم می شود.

– تغییر رویه بخش خصوصی  با سرمایه گذاری منفرد به سمت سرمایه گذاری های مشترک که موجب شتاب گرفتن سرمایه گذاری در استان خواهد شد.

-زنجان جزو ۸ استان می باشد که محیط کسب و کار روانتری دارد و نرخ بیکاری زنجان از سایر شهرهای شمالغرب کمتر است.

تصمیمات متخذه:

۱-بررسی عضویت نمایندگان تشکل های استانی به عنوان نمایندگان بخش خصوصی در شورای گفتگو به جهت تمدید یا جایگزینی نمایندگان جدید

۲- حضور اعضای شورای گفتگو استان زنجان در یکی از جلسات شورای گفتگوی کشور

۳-دعوت از تشکل ها و اتحادیه های اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و اتاق اصناف در جلسات شورای گفتگو جهت بحث و بررسی پیرامون مشکلات تخصصی آنها در راستای بهبود فضای کسب و کار استان

۴-ارسال پیشنهادات استانی در خصوص بخشنامه ها به وزراء یا معاونین رئیس جمهور در خصوص ابلاغیه هایی که مخل تولید و در راستای تسهیل بهبود فضای کسب و کار هستند.

۵-نهادهای متولی بخش خصوصی در راستای جمع آوری اطلاعات و آمار و بانک اطلاعاتی در دسترس بودن جهت ارائه به سرمایه گذاران جدید یا سرمایه گذاران قبلی در راستای توسعه سرمایه گذاری اقدام نمایند.

 

نویسنده:

بازدید: 354 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, ۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۷:۱۹

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.