english farsi
دوشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۶


چرا دولت سیب‌زمینی را تضمینی نمی‌خرد؟

شناسه خبر:2508
شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۰۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
38911t

مدیر تنظیم بازار محصولات کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: علت این‌که دولت سیب‌زمینی را تضمینی نمی‌خرد بالاتر بودن قیمت کف بازار از قیمت تضمینی تعیین شده است.

 عبدالله جعفری اظهار کرد: قیمت سیب‌زمینی سالم و منطبق با تقاضای مشتری در بازار استان زنجان از قیمت مصوب دولت برای خرید تضمینی این محصول بالاتر است، از این‌رو به نفع کشاورز است که بتواند محصول خود را بازاریابی کرده و به صورت آزاد به فروش برساند.

 این مسئول با تاکید بر این‌که ستاد تنظیم بازار، روزانه قیمت محصولات کشاورزی را در رصد می‌کند، ادامه داد: خوشبختانه برخی کشاورزان توانسته‌اند از طریق رایزنی با کشورهایی مثل آذربایجان، ترکمنستان و عراق، سیب‌زمینی تولیدی خود را صادر کنند و این در حالی است که تجار سایر کشورها حاضرند برای خرید این محصول قیمت بالاتری نسبت به نرخ مصوب دولت را بپردازند.

 وی افزود: در واقع دولت به شکل مستمر قیمت تمام شده محصولات کشاورزی مانند سیب‌زمینی را رصد می‌کند و اگر این رقم نسبت به دوره‌های قبلی افزایش داشته باشد، کارشناسان بدون توجه به منطقه خاصی، قیمت ملی را برای خرید تضمینی تصویب می‌کنند. این در حالی است که متاسفانه در برخی موارد زارعان نیز بدون توجه به اصول کشاورزی اقدام به کاشت کرده و موجبات ضرر و زیان خود را فراهم می‌کنند.

 جعفری تصریح کرد: به عنوان مثال رقم آگریا مورد پسند کارخانجات فرآوری بوده و با قیمت بالاتری توسط صنایع تبدیلی خریداری می‌شود. البته دولت برای تعیین نرخ مصوب خرید تضمینی، ارقام پرمحصول و کم‌محصول و در نهایت میزان متوسط محصول را در نظر می‌گیرد ولی متاسفانه کشاورزان توجه چندانی به این مساله نداشته و اغلب به جای کشت تلفیقی، اقدام به کشت یک نوع رقم در مزارع خود می‌کنند. به همین خاطر هنگام برداشت محصوب متضرر شده و با قیمت تمام‌شده بالاتری در مقایسه با قیمت بازار یا خرید تضمینی مواجه می‌شوند.

مدیر تنظیم بازار محصولات کشاورزی جهادکشاورزی استان زنجان با اشاره به این‌که نرخ خرید قیمت تضمینی با استعلام از همه استان‌ها و در هیئت دولت تصویب می‌شود، خاطرنشان کرد: در واقع بهره‌مندی از الگوهای نوین کشت و بذرهای مرغوب، همچنین نوع نگهداری محصول تاثیر زیادی در میزان محصول تولید شده در واحد سطح و در نتیجه صرفه اقتصادی کشاورز دارد. در حالی که متاسفانه برخی کشاورزان با مدیریت نادرست و اعمال نکردن شیوه‌های کشت مناسب متضرر شده و انتظار دارند دولت محصولات آن‌ها را که چندان هم بازارپسند نیست با قیمت بالا بخرد.

جعفری یادآور شد: تغذیه زمین، نگهداری و مراقبت از بذرهای مورد کشت، مبارزه با آفات و توسعه مکانیزاسیون در کاشت و برداشت، تاثیر چشم گیری در کاهش هزینه های پایان سال زراعی دارد.

نویسنده:

بازدید: 362 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۰۷

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.