english farsi
یکشنبه, ۵ فروردین ۱۳۹۷


چگونگی همکاری ایران و ترکیه برای تحول گردشگری دو کشور

شناسه خبر:3573
یکشنبه, ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۵:۳۷
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

در حالی که تا کنون ترکیه با داشتن بازار چند میلیونی گردشگردان روسی و همچنین استقبال قابل توجه ایرانیان از سفر به ترکیه، عواید زیادی از محل این صنعت به دست آورد و در آن شرایط دلیل برای مذاکرات و انعقاد قراردادهای گردشگری با ایران نمی دیدند، ولی امروز که جایگاه خود در بهره گیری از بازار گردشگری منطقه را در حال افول می بینند برای مذاکره با ایران مشتاق شده اند.

هر چند کشور ترکیه با کاهش شدید گردشگر مواجه شده اما رشد ۵۰ درصدی استقبال گردشگران از سال ۲۰۱۴ تا کنون از این کشور نشان از تجربه بالای ترک ها در این صنعت دارد که این تجربیات می تواند به ایران در جهت افزایش جذب گردشگر کمک نماید و تجربیات و سرمایه گذاری های مختلف تجاری در ایران می تواند در رسیدن کشور به هدف درآمدزایی از این صنعت کمک موثری باشد.

برآوردها نشان می دهد که ترکیه در سال گذشته ۱۸ میلیارد دلار از محل گردشگری خود درآمد کسب کرده است این رقم بیش از درآمد نفتی ایران در سال گذشته بوده است بنابراین در صورت توسعه گردشگری کشور می توان سالانه بیش از درآمد نفتی کشور بر روی درآمد صنعت گردشگری حساب کرد.

ترکیه در ماههای اخیر تعداد زیادی از گردشگران ورودی اش را از دست داده واز این رو به دنبال راه ههای برای جبران کاهش درآمدش از صنعت گردشگری است و ایران نیز به دنبال تغییر رویکرد در در آمد زایی از محل منابع غیر نفتی، با اتکا به آمارهای بین المللی در خصوص ارزش افزوده بالای گردشگری و رشد پایدار این صنعت در جهان، گردشگری را در صدر برنامه های اقتصادی خود قرار داده است.

درآمد گردشگری جهان از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر گردشگری بین المللی، هزار میلیارد دلار است که ترکیه سهم ۲۰ میلیون نفری این رقم در هر سال را به خود اختصاص داده که درآمد این کشور از این صنعت در هر سال به ۱۸ میلیارد دلار می رسد این آمار در حالی است که سهم ایرانی در سال کمتر از یک میلیون نفر و درآمد ۷۰۰ میلیون دلاری از این بخش است.

آمارها نشان می دهد در سال ۲۰۱۴ دو میلیون نفر ایرانی به ترکیه سفر کرده اند در حالی که بررسی پروازهای نوروزی ایران به کشور در سال جاری نشان از کاهش ۱۰ درصدی این سفرها دارد بر همین اساس در صورت احتساب کاهش ۲۰۰ هزار نفری مسافرین ایرانی این کشور، ترکیه با عدم النفع ۷۰۰ میلیارد تومانی از سوی ایران مواجه شده است.

لذا ایران در مسیر افزایش درآمدهای گردشگری و ترکیه به دنبال جبران خسارات اقتصادی ناشی از کاهش تعداد گردشگردان ورودی خود، به دنبال راه هایی برای تعریف اهداف مشترک هستند. کشور ما برای نیل به این هدف ، برنامه های بلندمدتی را برای جذب گردشگردان خارجی در دستور کار قرار داده و به همین منظور باید زیرساخت هایش را در این حوزه توسعه و خود را با استانداردهای جهانی تطبیق دهد. از این رو جذب سرمایه های خارجی و نیز  استفاده از دانش و تجارب کشورهای موفق در صنعت گردشگری را به عنوان مهم ترین محورهایش در گفتگو با کشورهای خارجی دنبال می کندعلاوه بر این ها، کشف بازارهای مستعد برای جذب گردشگر و تلاش برای تعریف برند گردشگری مناسب از جمله دیگر مسائلی است که مورد توجه مسئولان گردشگری کشور ترکیه قرار دارد از سوی دیگر ترکیه با دانش تجارب ارزشمند در زمینه گردشگری مشتاق است به بازار گردشگری ایران ورود کرده و با در اختیار گذاردن تجارب خود در این حوزه و همچنین سرمایه گذاری در بازار گردشگری رو به رشد ایران، بستری جدید برای درآمدزایی از محل این صنعت برای خود فراهم کند و در جریان نشست مقامات عالی رتبه دو کشور در ترکیه، طرفین بر اجرایی شدن موافقت نامه مربوط به جلوگیری از قاچاق اشیای فرهنگی و تاریخی و توسعه روابط گردشگری تاکید کردند، همچنین تلاش در اجرای مفاد سند امضاء شده طی سال گذشته در زمینه های توسعه سرمایه گذاری بخش های خصوصی دو کشور در احداث هتل ها و مراکز اقامتی، برگزاری تورهای تلفیقی از کشور ثالث به ترکیه و ایران را ضروری دانستند. علاوه بر این گسترش نمایشگاه های گردشگری دو طرف ، برگزاری چهارمین کمیته فنی مشترک بین دو کشور با حضور بخش خصوصی دو طرف، فعالیت تبلیغاتی مشترک در جهت هدفمند کردن مقاصد گردشگری فرهنگی و مذهبی به اتباع دو کشور و برگزاری تورهای تلفیقی از کشور ثالث به ترکیه و ایران از دیگر توافقات طرفین در این دیدار بوده است.

لذا موضع ترکیه در مناسبات گردشگری با ایران در حال تغییرات و در این شرایط کشور ما برگ های برنده زیادی برای بازی در این عرصه در دست دارد.

جلال مفیدی

عضو کمیسیون گردشگری اتاق ایران

نویسنده:

بازدید: 380 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۵:۳۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.