english farsi
جمعه, ۲۹ دی ۱۳۹۶


کریدور سبز به ایستگاه زنجان رسید

شناسه خبر:5476
پنج شنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۴:۳۶
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
photo_2016-08-17_11-42-55

اولین تور صنعتی اتاق بازرگانی زنجان به منظور آشنایی تجارو بازرگانان استان باظرفیتهای صادراتی بندر دریانوری گیلان با همراهی هیات رئيسه اتاق زنجان به این منطقه اعزام گردید.

در این تور دو روزه که با حضور جمعی از فعالان اقتصادی برگزار گردید این هیات ضمن بازدید از پتانسیلهای این بندر تجاری در نشستی با مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان از نحوه فعالیت این بندر از نزدیک آشنا شدند.

در این نشست مهندس جمیلی رئيس اتاق بازرگانی زنجان ضمن تقدیر و  تشکر از میهمان نوازی هموطنان گیلانی به حضور خبرنگاران اشاره کرد و افزود قلم شیوا و نکته سنجی دوستان خبرنگار در همه جا خصوصاً در سفرهای اینچنینی که امکان دعوت از همه تجار و فعالان اقتصادی ممکن نبود، می تواند منعکس کنندة این فرصتها و حمایتها از سوی اداره کل بنادر و دریانوری گیلان باشد. وی ادامه داد اتاق بازرگانی زنجان و هیات رئيسه آن اعتقاد دارند که با حضور خبرنگاران بسیاری از مشکلات حل شده و برنامه های زیادی عملی خواهد شد. جمیلی با اشاره به آخرین سفر ریاست جمهوری محترم جناب آقای دکتر روحانی به استان زنجان و تصمیم جدی برای تبدیل زنجان به لجستیک پارک منطقه شمالغرب و همچنین قرار گرفتن زنجان در کانون ۴۸ درصدی جمعیت کشور ایران و هم مرز بودن با ۷ استان که ۵ استان از آنها دارای مرزهای بین المللی می باشند، اذعان نمود استان زنجان در مسیر کریدور غرب به شرق قرار داشته و در حوزه حمل نقل از پیشگامان این حوزه می باشد. ایشان در ادامه افزودند: ما به استفاده از کریدورها و نیز ناوگان حمل و نقل استان گیلان اهمیت ویژه ای قائل هستیم لیکن امیدواریم با تکمیل این زنجیره های  حمل و نقل که با اهداف خاص تهیه و ترسیم شده و نیز ایجاد مسیرهای جدید با توجه به بالا بودن حجم مبادلات در این حوزه راه برای همکاری هر چه بیشتر باز شود. وی اذعان داشت ایجاد مسیر جدید همت و اراده ای مجدد را می طلبد که ما نیز در این خصوص آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری اعلام می داریم.

این مقام مسئول به ظرفیتهای بالای تولید محصولات کشاورزی در استان زنجان و نیز نزدیکی دو منطقه طارم و رودبار از لحاظ نوع محصولات کشاورزی و نیز فرهنگ نزدیک مردم آنها اشاره کرد و افزود محصولاتی نظیر زیتون منطقه طارم از دیرباز به رودبار ارسال می گردد.

در ادامه رئيس اتاق زنجان به ظرفیت های بالای معدنی دراستان زنجان خصوصاً در مبحث سنگهای تزئينی و قیمتی اشاره کرد و افزود: هم اکنون بخش عمده از تزئین نمای ورزشگاه های بزرگ کشور ترکمنستان جهت بازیهای آسیایی از استان زنجان تامین می شود. وی فعالیتهای اتاق زنجان را در ۲ بخش داخلی و خارجی تقسیم بندی کرد و بیان نمود: در حوزه فعالیتهای داخلی بر حسب قابلیتها و ظرفیتها اعمال تولید ، فرآوری و صادرات صورت می گیرد که اتاق موظف و ملزم به نظارت بر انجام بی عیب و نقص این فرآیند است لیکن در حوزه خارجی باید بتوانیم نقش بازرگانان خارجی را در استانهای دیگر کشور پررنگ نموده و تنها به تولید و صادرات یک کالا یا محصول بسنده نکنیم بلکه بایستی بتوانیم روشهای جدید و درست را جایگزین نموده و با نگاهی آینده نگر به عنوان یک ایرانی تمامی ظرفیتهای استان و کشور را در هر جایی که هستیم معرفی کنیم.

در ادامه حسین چراغی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان توضیحات کاملی در خصوص فعالیت تجار و بازرگانان در بندر انزلی ارائه نمود وی به ظرفیتها و امکانات زیرساختی موجود در بندر اشاره و تاکید کرد با توجه به اینکه بندر انزلی جزء مناطق آزاد می باشد بایستی معافیتهایی در مالیات و ارزش افزوده به فعالان اقتصادی برای تشویق ایشان به حضور در این عرصه ارائه نمود.

چراغی به تصمیمات سیاسی و تحریمهای دولت روسیه در قبال ترکیه اشاره کرد و افزود: اکنون بهترین فرصت برای حضور و بدست آوردن بازار ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای حاشیه دریای خزر و دیگر کشورهای مشترک المنافع در آسیای میانه می باشد. وی با بیان اینکه پایین آوردن زمان صادرات وکیفیت محصولات صادراتی مورد تاکید ویژه این اداره کل می باشد از حمل و نقل دریایی و کانتینری به عنوان ارزانترین و بصرفه ترین روش صادرات نام برد و از عوامل صادرات اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان خواست تا از پایانه صادراتی استان زنجان دیدار و مقدمات حضور محصولات استان زنجان را در عرصه های بین المللی خصوصاً از طریق بندر انزلی در قالب یک تفاهم نامه فراهم آورند تا زمینه برقراری ارتباط با کشورهای حوزه دریای خزر در یک کریدور سبز فراهم گردد.

در پایان این مقام مسئول پیشنهاد کرد دبیرخانه مشترک حمل و نقل دریایی و بندری با حضور ذینفعان ۲ استان گیلان و زنجان تشکیل گردد.

نویسنده:

بازدید: 286 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۴:۳۶

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.