english farsi
شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۶


گام جدید ایران برای الحاق به سازمان تجارت جهانی

شناسه خبر:2698
سه شنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۶:۴۰
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

به گزارش اقتصاد نیوز: با لغو تحریم‌ها زمزمه از سرگیری پیگیر‌ی‌ها برای الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت (WTO) مجددا مطرح شد. اما به اعتقاد بسیاری از فعالان بخش‌خصوصی شرط اول برای الحاق به سازمان تجارت جهانی این است که چقدر شرایط برای الحاق در داخل کشور فراهم است.

علاوه‌ بر این، فعالان بخش خصوصی معتقد هستند که باید در حال حاضر شرایط تجارت داخلی را فراهم کرد اما شرایط هنوز فراهم نشده‌ و بهتر است زمانی برای پیوستن به WTO اقدام شود که ایران آماده باشد.

در همین زمینه فریال مستوفی، عضو اتاق ایران به اقتصادنیوز گفت:پیوستن به سازمان جهانی تجارت پیش از تحریم‌ها از برنامه خارج بود. بخش خصوصی هم زمانی می‌تواند در این مسیر قدم بردارد که ابتدا دولت زمینه تقویت آن را فراهم کند.

به گفته وی، اگر بخش خصوصی تقویت شود می‌تواند زمینه الحاق را فراهم کند اما در شرایط فعلی بعید است بتواند تاثیری در این الحاق داشته باشد.

در همین زمینه ولی‌الله افخمی، رئیس سازمان توسعه تجارت به مهر اعلام کرد: با دستور وزیر صنعت، رژیم تجاری ایران به وسیله یک تیم حقوقی مجهز بازنویسی می‌شود. به نظر می‌رسد با توجه به فضای مساعد بین‌المللی و عزم دولت برای الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت، بتوانیم ظرف چهار سال آینده به این سازمان ملحق شویم اما به هرحال باید اصلاحاتی را نیز پیش از ورود به این سازمان در اقتصاد و تجارت خود انجام دهیم که مورد پذیرش اعضای سازمان جهانی تجارت است.

وی گفت: بر این اساس به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت تیمی «حقوقی-اقتصادی» متشکل از اقتصاددان‌ها، حقوقدان‌ها و کارشناسان تجارت بین الملل تشکیل شده است تا گزارش رژیم تجاری ایران را به روز رسانی کرده و به نوعی براساس شرایط امروز، بازنویسی کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به این‌که مجموعه سیاست‌ها و تدابیر دولت نشان می‌دهد کاملا برای الحاق به سازمان جهانی تجارت برنامه دارد و با جدیت کار را دنبال می‌کند، تصریح کرد:چرا که دولت بر این باور است که الحاق به سازمان جهانی تجارت و رفتن به سمت تجارت با تمامی کشورهای دنیا در چارچوب قواعد بین‌المللی، برای اقتصاد ایران یک الزام است.

تاریخچه:
سازمان جهانی تجارت (WTO) سازمانی است که برای گسترش تجارت خارجی در سطح بين‌المللی به وجود آمد. این سازمان در سال ۱۹۹۵ متولد و جانشين گات شده بود. اين سازمان حدود ۱۵۰ کشور را در بر می‌گيرد که ۹۶ درصد تجارت جهانی در آن انجام می‌شود. بر اساس برخی منابع خبری کاهش تعرفه گمرکی به چهار درصد و حذف سوبسيد از شرط اصلی سازمان است اما برخی از کشورهای عضو هنوز به چنين حدی نرسيده‌اند.

 با توجه به اجرای توافق برجام، چشم انداز روشنی برای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی (WTO)پدید آمده است. کشورمان سال هاست که درخواست عضویت در این سازمان را مطرح کرده اما کشورهای غربی و به ویژه آمریکا به دلیل حفظ شبکه تحریم‌های ظالمانه شان علیه ایران در راه عضویت کشوررمان کارشکنی می‌کردند. اما اکنون با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و اجرای برجام که یکی از نتایج آن لغو و توقف تحریم هاست راه برای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی هموار شده است. چندی پیش نیز رئیس سازمان توسعه تجارت از چراغ سبز سازمان تجارت جهانی برای عضویت ایران در آن خبر داده بود.

مزایا:

اگر ایران به سازمان تجارت جهانی بپیونند چه می شود؟

سازمان تجارت جهانی، سازمانی بین المللی است که تجارت بین کشورها را اداره می کند. درحالی که تقریبا همه کشورها عضو این سازمان هستند، ایران اولین بار در سال ۱۹۹۶ برای عضویت در سازمان تجارت جهانی درخواست داد، اما مخالفت آمریکا مانع تحقق ایران امر شد.

عضویت در سازمان تجارت جهانی مستلزم برخی تغییرات است:

-ایران باید تعرفه ها را کاهش و اقتصادش را بازسازی کند.

-مقامات دولتی ایران اعلام کرده اند عضویت در سازمان تجارت جهانی از اولویت هاست.

-ایران می خواهد اقتصادش را گسترش دهد و در آن تنوع ایجاد کند.

-پیوستن به سازمان تجارت جهانی می تواند به ایران در تحقق این امر کمک کند.

-این امر سرمایه گذاری بین المللی در بخش انرژي ایران را تسریع خواهد کرد.

-گسترش تجارت می تواند موجب تقویت قشر متوسط و اشتغال زایی شود.

-در حالی که عضویت در این سازمان می تواند فواید اقتصادی زیادی برای ایران داشته باشد ایجاد تغییرات کار دشواری است.

عضویت در سازمان تجارت جهانی چه تاثیری بر توانایی آمریکا برای محدود کردن تجارت با ایران خواهد داشت؟

به طور کلی سازمان تجارت جهانی به اعضا اجازه نمی دهد تا با برخی از شرکای تجاری بهتر از دیگران برخورد کنند. بنابراین وقتی ایران به این سازمان ملحق شود، اگر آمریکا بخواهد تجارت با ایران را محدود کند قوانین سازمان تجارت جهانی را نقض خواهد کرد.

اگر آمریکا با محدود کردن تجارت با ایران قوانین سازمان تجارت جهانی را نقض کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ایران می تواند علیه آمریکا در دادگاه سازمان تجارت جهانی شکایت کند. اگر دادگاه آمریکا را مقصر بداند از آمریکا خواسته می شود تا مطابق با قانون عمل کند و یا اینکه به ایران غرامت دهد و یا اینکه به ایران اجازه داده می شود تا با اعمال محدودیت های تجاری تلافی کند. اگر آمریکا باز هم مطابق با قانون عمل نکند وجهه اش خدشه دار خواهد شد.

اگر ایران بتواند به سازمان تجارت جهانی ملحق شود توانایی آمریکا برای اعمال فشار به ایران از طریق تجارت تضعیف خواهد شد.

شواهد نشان می دهد که دیگر ابزار ممکن است کارآیی لازم را نداشته باشند. این نکته را هم باید در نظر داشت که طبق قوانین سازمان تجارت جهانی آمریکا متعهد می شود تا علیه ایران از قوانین تجاری اجباری استفاده نکند و این امر از نظر اقتصادی می تواند به نفع آمریکا باشد. اگر چنین تعهدی وجود نداشته باشد ایران برای گسترش روابط تجاری نمی تواند به اندازه کافی به آمریکا و دیگر کشورهای غربی اعتماد کند. بنابراین عضویت در سازمان تجاری می تواند یک معامله باشد چون می تواند باعث افزایش تعامل اقتصادی و سیاسی با ایران شود، اما هر گونه ابزار مجازات اقتصادی ایران را حذف خواهد کرد.

سازمان تجارت جهانی نهادی است که کشورها از طریق عضویت در آن تلاش می کنند توانمندی های خود را به جهان خارج انتقال دهند. یعنی اگر کشوری دارای تولیدات صادراتی باشد وقتی عضو این سازمان شد دیگر با مانعی رو به رو نیست اما برای کشوری که عضو نیست سایر کشورها می توانند محدودیت هایی اعمال کنند. وی افزود: کشوری که عضو سازمان تجارت جهانی باشد طبعاً نمی توانند آن را تحریم کنند و تحریم اقتصادی اعضای این سازمان معنی ندارد. عضویت در سازمان تجارت جهانی یعنی درها را به روی کشورهابازگذاشتن و برخورد یکسان با اعضا داشتن یعنی نمی توان با اعضا با تبعیض برخورد کرد.

کشورهای پیشرفته عضو سازمان حداکثر تا ۵ درصد و کشورهای توسعه نیافته عضو نیز حداکثر تا ۱۰ درصد می توانند تعرفه داشته باشند.

کشورها برای عضویت باید همه موانع غیرتعرفه ای را به تعرفه ای تبدیل کرده و موانع تعرفه ای را هم کم کنند.

اگر کشور توانمندی مانند چین عضو سازمان تجارت جهانی نمی شد. بدون تردید ، قطعاً اقتصادش خفه می شد. البته چینی ها برای عضویت خود در این سازمان زیرساخت های اقتصادی شان را قوی کردند و وقتی عضو شدند از بندگان این وضعیت شدند.

عضویت کشور ما در این سازمان می تواند به منزله فرو ریخت کامل تحریم های اقتصادی باشد و از این حیث می تواند باری قاتصاد ما موثر و راهگشا باشد. در عین حال نباید فراموش کرد که متاسفانه اصلی ترین توانمندی ما صادرات نفت است و نفت تنها محصولی است که از قوانین سازمان جهانی تجارت مستثنا شده است.

اگر ما عضو این سازمان نشویم قاچاق کالا، اقتصاد ما را از پا در می آورد.

ما باید در بخش های دانش بنیان و تولیدات صنعتی مدرن خود را بالا ببریم و خودمان را قوی کنیم تا با عضویت در سازمان تجاری جهانی برد با ما باشد.

ما باید با برنامه ریزی کامل عضو این سازمان شویم و اقتصاد دانش بنیان را قوی کنیم. البته در وضعیت فعلی آسیب هایی را داریم که خیلی نمی توانیم از آن نفع ببریم. باید توجه داشت که مخالفت با عضویت در یان سازمان هم هیچ مشکلی را حل نمی کند بلکه مشکلات را تشدید خواهد کرد.

از طرف دیگر ما باید اقتصاد خود را متناسب با عضویت در این سازمان سازماندهی کنیم چون اگر این کار را نکین بخش های زیادی از اقتصاد ما آسیب فراوان خواهد دید.

باید بخش های دانش بنیان و مدرن را مورد حمایت شفاف، هدفمند و غیرفسادآور قرار دهیم تا تولید صادراتی در این بخش ها داشته باشیم. آنگاه عضویت ما در سازمان برد زیادی برای ما به دنبال خواهد داشت.

ما در حال حاضر چون برنامه ریزی دقیقی برای عضویت خود نداشته ایم غفلت های زیادی در یان حوزه داشته امیدواریم که ۱۰ تولید دانش بنیان و استراتژیک را در کشور به عنوان اولویت توسعه تولید و صادرات قرار دهیم تا با عضویت خود در سازمان تجارت جهانی رد کنیم. اما اگر بی تفاوت باشیم ممکن است که منافع ما در این راه به حداقل برسد.

نتیجه گیری

هر چند، عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی مزایای فراوانی برای اقتصاد ما به همراه خواهد داشت اما این کار باید با برنامه ریزی دقیق و با چشمانی باز صورت گیرد.

در واقع باید زیرساخت های لازم و آمادگی های لازم در کشور ایجاد شود تا منافع عضویت ایران به حداکثر خود برسد.

نویسنده:

بازدید: 1,350 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۶:۴۰

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.