english farsi
چهارشنبه, ۱ فروردین ۱۳۹۷


گسترش و آموزش اسلوب صحیح حل و فصل اختلافات تجاری به صورت عملی در: نشست داوران جوان

شناسه خبر:2052
چهارشنبه, ۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۷:۱۶
چاپ پست الکترونیکی
این مورد را ارزیابی کنید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
اتاق زنجان  -Zanjan Chamber  -نشست داوران جوان 1

عرصه فعالیت های بازرگانی روز به روز در سطوح مختلف محلی، ملی و بین المللی گسترده تر و در عین حال تخصصی تر و پیچیده تر می شود. عمده فعالان این عرصه نهایت تلاش خود را به کار می گیرند تا با ورود قاعده مند به معاملات تجاری و انعقاد قراردادهای مناسب، تا حد امکان از زیان های احتمالی بروز مشکل در انجام تعهدات قراردادی جلوگیری کنند. با این حال، علیرغم همه دقت نظرها و تنظیم بهترین قراردادها، هیچگاه احتمال بروز اختلاف در خصوص تفسیر مفاد قرارداد یا نحوه اجرای آن به صفر نمی رسد. کم پیش می آید که احدی از طرفین با سوء نیت و با دسیسه قبلی، دست به خدعه ای در قرارداد زده باشد و طرف مقابل نیز در دام آن گرفتار شده باشد. عموما قراردادها با تراضی طرفین و با قصد و رضای هر یک از آنها تنظیم می شود اما گاهی در جریان کار و بويژه در قراردادهای بلندمدت نقطه وفاق و رضایت طرفین از شرایط و اوصاف موضوع معامله و تعریف و تفسیر مواد دچار واگرایی می شود و سازش یا مصالحه نیز کارساز نمی افتد و ناگزیر هر یک از طرفین به دنبال روش قهرآمیزی برای الزام طرف مقابل به تعهدات خود می رود که می تواند توسل به مراجع قضایی یا نهاد داوری باشد.

در چنین مواقعی شاید بهترین شیوه ممکن برای حل اختلاف مراجعه به مرکز داوری اتاق ایران باشد که براساس ماده ۲ قانون اساسنامه آن مرکز، مصوب سال ۱۳۸۰ مجلس شورای اسلامی، موضوع فعالیت آن (( حل و فصل اختلافات بازرگانی اعم از داخلی و خارجی از طریق داوری است.))

در مرکز، حل و فصل اختلاف به داور یا داورانی ارجاع خواهد شدکه بر اساس ماده ۸ قانون اساسنامه مرکز داوری اتاق ایران از میان حقوقدانان، بازرگانان و سایر اشخاص بصیر و خوشنام و باتجربه و دارای اطلاعات کافی از مقررات و عرف بازرگانی داخلی و خارجی با تشخیص و تائید هیأت مدیره  مرکز متشکل از رئیس و یکی از نواب رئیس اتاق ایران، رئیس با نايب رئیس اتاق تهران، دبیرکل اتاق ایران و سه نفر از بازرگانان و مدیران بصیر و خوشنام صنایع و معادن به انتخاب هیات نمایندگان اتاق ایران انتخاب شده اند.

اتاق زنجان  -Zanjan Chamber  -نشست داوران جوان 2

بدیهی است بصیرت، خوشنامی و تجربه در کنار آگاهی از مقررات و عرف بازرگانی داخلی و خارجی به عنوان مولفه های اصلی تعیین صلاحیت داوری یک فرد در مرکز داوری اتاق ایران چهار کالای باارزشی هستند که برای تحصیل آنها، انگیزه کافی به همراه تلاش مستمر و صبوری تام ضروری است. بسیاری از حقوقدانان برجسته کشور و یا بازرگانان معتبر یا سایر اشخاص خوشنام و بصیری که به عنوان داور، سومین رکن مرکز داوری اتاق ایران را تشکیل می دهند صلاحیت خود را از قبل سالیان طولانی تلاش و کوشش در این عرصه به دست آورده اند و هم اکنون گوهرهای ذیقیمتی هستند که نفس حضور آنها به پیشرفت عرصه کسب و کار در کشور کمک خواهد کرد.

با این حال لزوم تربیت نیروی جوان و با انگیزه جایگزین این بزرگان از یکسو و تخصصی تر شدن عرصه های کسب و کار از سوی دیگر ایجاب می کند تا فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی را به سمت فعالیت در عرصه داوری تشویق کرد و آنها را پیمودن عرصه به نسبت طولانی و دشوار کسب صلاحیت داوری امیداوار کرد. برگزاری اولین دوره مسابقات داوری تجاری برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری حقوق ، کارآموزان وکالت و همچنین وکلای جوان – با حداکثر سه سال سابقه وکالت از جمله طرح های ابتکاری در این خصوص است که  توسط مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران و مرکز منطقه ای داوری تهران برگزار می شود و هدف از آن گسترش و آموزش اسلوب صحیح حل و فصل اختلافات تجاری به صورت عملی است. دفتر مرکز داوری اتاق ایران در زنجان نیز به منظور تشویق جوانان علاقمند به داوری و با هدف سرمایه گذاری بلندمدت در زمینه تربیت داوران جوان مجرب ، طرحی را با عنوان داوران جوان در دستور کار خود قرار داده و با استقبال خوب جوانان علاقمند استان  نیز مواجه شده است . در همین راستا  نشست مشترکی با حضور مسئول دفتر مرکز داوری اتاق ایران در زنجان وحدود ۲۰ نفر از برگزیدگان فراخوان طرح داوران جوان در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار شد. در این نشست دکتر طغرانگار توضیحاتی در خصوص داوری و اهداف طرح داوران جوان ارائه نمود و همچنین شرکت کنندگان در این نشست به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در خصوص موضوع داوری پرداختند.

نویسنده:

بازدید: 449 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, ۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۷:۱۶

پاسخ دهید

© کلیه حقوق این پورتال متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی زنجان است.