بیست و یکمین جلسه کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، بیست و یکمین جلسه کمیسیون صنعت با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی و همچنین با حضور مهندس ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان برگزار شد.
*لزوم در نظر گرفتن مشوق‌های‌ صادراتی برای صادرکنندگان
در ابتدای این جلسه مهندس تقی مقدم رئیس کمیسیون صنعت و نایب رئیس اتاق زنجان بر لزوم حمایت همه جانبه از بخش صنعت در شرایط کنونی تاکید و اظهار کرد: واحدهای تولیدی صنعتی با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند.
ایشان ادامه داد: مشکلات بیمه‌ای، محیط زیست، تسهیلات بانکی و ... از جمله مشکلاتی است که صنعتگران و واحدهای تولیدی با آن درگیر هستند.
رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه سقف وام دهی بانک‌ها به صنایع کوچک و متوسط باید در همه جای کشور یکسان باشد، تصریح کرد: در کشوری چون ترکیه برای صادرات و صادرکنندگان مشوق‌هایی چون وام‌های قرض الحسنه بدون بهره در نظر می‌گیرند که در کشور ما نیز باید مشوق‌هایی برای صادرات در نظر گرفته شود.
مهندس مقدم با اشاره به اینکه مشوق‌های صادراتی موجب ایجاد بازار رقابتی و انگیزه در بین تولیدکنندگان می‌شود، خاطرنشان کرد: در نظر گرفتن وام‎‌هایی با سود 4 درصد در ایران، می‌تواند از مشوق‌های صادراتی باشد.

*حل مشکلات واحدهایی تولیدی، نیازمند اقدامات موثر مسؤولان است
در ادامه این جلسه مهندس علی کلانتری نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به شرایط کنونی واحدهای تولیدی و صنعتی در استان، اظهار کرد: در این شرایط باید به دنبال حل مشکلات پیش آمده برای واحدهای تولیدی استان بود تا این واحدها توانایی ادامه فعالیت داشته باشند.
ایشان تصریح کرد: باید اقدامات موثری در جهت حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان زنجان انجام داد تا شرایط این واحدها از وضعیت کنونی وخیم‌تر نشود.

* مشکلات برخی از واحدهای تولیدی استان در تامین ارز حل شد
در ادامه این جلسه مهندس ناصر فغفوری ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه مشکلات برخی از واحدهای تولیدی استان در تامین ارز حل شده است و شرایط حداقل از این بدتر نخواهد شد، اظهار کرد: برخی از صنایع ما می‌توانند از وضعیت کنونی پیش آمده، استفاده کنند.
ایشان با بیان اینکه به عنوان مثال، صنایع نساجی غذایی در حال استفاده از شرایط کنونی برای تولیدات خود هستند، ابراز کرد: ما در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به دنبال حل کردن مشکلات اورژانسی و حاد واحدها هستیم که در صورت حل نشدن آنها، تعطیلی واحدهای تولیدی رخ خواهد داد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در ادامه سخنان خود با اشاره به کلینیک صنعت، گفت: در این کلینیک بیشتر به دنبال رنگ و بویی دولتی هستیم که البته کلینیک صنعت محدود به یک ارگان نیست.
ایشان با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی زنجان در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که حاصل تلاش چندین ساله مسؤولان و نمایندگان بوده است، تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی ابهر نیز به شرط ورود بخش خصوصی در مجلس تصویب شده است.
مهندس فغفوری در پایان اشاره‌ای به لیست جدید اعلامی برای تخصیص ارز در گروه‌های مختلف کالایی داشت و اظهار کرد: این لیست مزایای خوبی برای تولیدکنندگان واقعی دارد، به عنوان مثال در این لیست در تخصیص ارز بین مردم عادی و یک تاجر تفاوت قائل شده‌اند که کار بسیار خوبی است.
راهکارهای برون رفت از مشکلات بوجود آمده در بخش صنعت نیز توسط حاضرین در جلسه مورد بررسی، بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.