❇️بر اساس دستورالعمل وزیر صنعت، معدن و تجارت، عرضه محصولات فولادی و فلزات غیر آهنی(مس، آلومینیوم و سرب و روی) در بورس کالا به منظور شفاف سازی در عرضه و تقاضای فلزات اساسی، حذف تقاضای غیر واقعی و تامین مواد اولیه واحدهای پایین دستی صورت خواهد پذیرفت.

❇️بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته عرضه محصولات فلزی شامل فولاد (مصارف غیر ساختمانی)، مس و آلومینیوم، سرب و روی صرفا از طریق بورس کالا صورت پذیرفته و متقاضیان دریافت این محصولات می بایست از طریق سامانه بهین یاب نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کرده تا بعد از طی مراحل تعیین شده در استان و ستاد، به بورس کالا معرفی شوند.

❇️ امکان خرید فلزات در بورس از تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ صرفاً برای واحدهای معرفی شده از سوی وزارت و تحقیق سامانه بهین یاب امکان پذیر خواهد بود.


⭕️ثبت‌نام, تعیین سهمیه و معرفی به بورس

❇️ همه متقاضیان شامل واحدهای تولیدی صنعتی می‌بایست با مراجعه به سامانه بهین یاب(www.behinyab.ir) در بخش محصولات، نسبت به ثبت درخواست تکمیل فرم ها، درخواست سهمیه و تکمیل مدارک در سامانه اقدام نمایند.

❇️ پس از ثبت درخواست توسط متقاضی سازمان صنعت معدن و تجارت استان موظف است نسبت به صحه گذاری و تایید اطلاعات درج شده توسط متقاضی در سامانه مدیریت هماهنگ(www.hstsm.ir) اقدام نمایند. 

❇️بعد از تأیید سازمان استانی، درخواست متقاضی در دفاتر تخصصی مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت تایید برای بورس کالا ارسال خواهد شد.

❇️ واحدهای مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پس از ثبت درخواست با تایید رئیس منطقه، رئیس سازمان استان به ستاد معرفی خواهند شد تا درخواست آنها مورد بررسی قرار گیرد. 

❇️ملاک تعیین سهمیه مواد اولیه ظرفیت درج شده در پروانه بهره برداری، میزان تولید واقعی واحد( در میانگین ۲۴ ماهه) محصول مرتبط با مواد اولیه درخواستی، میزان برق مصرفی، تعداد کارکنان بیمه شده، مقادیر مالیات بر ارزش افزوده، فروش محصول و بازدید میدانی از واحدهای تولید متقاضی می باشد.

❇️ تبصره 1) برای واحدهای جدید التاسیس ظرفیت مندرج در پروانه ملک تعیین سهمیه بوده و مشابه واحدهای در حال کار و با میانگین خرید آنها عمل می شود. پس از گذشت ۶ ماه سازمان صنعت معدن و تجارت استان مجاز است نسبت به بازنگری و پیشنهاد افزایش سهمیه واحد اقدام نماید.

❇️تبصره )۲ برای واحدهای تولیدی در صورت ارائه مدارک شامل برنده شدن در مناقصات و قرارداد فروش و یا صادرات مدت دار و سفارشی برای محصولات تولیدی تا سقف ظرفیت مندرج در پروانه بهره برداری توسط دفاتر تخصص قابل تایید می باشد.

⭕️ نکات مهم و روند نظارت بر واحدهای معرفی شده

❇️ واحدهای تولیدی معرفی شده از سوی سازمان استانی باید فعال و در حال بهره برداری بوده و مواد اولیه دریافتی را در همان واحد تولیدی مصرف نماید. در صورت تولید سفارشی نیز می بایست قرارداد معتبر با درج مقدار تولید قابل ارائه باشد.

❇️ خریدار واحد تولیدی اجازه فروش مواد اولیه دریافتی را ندارد چنانچه مواد اولیه خریداری شده به دیگران فروخته شود، ضمن انسداد کد بورسی واحد متخلف، موضوع به سازمان تعزیرات حکومتی منعکس خواهد شد. 

❇️با توجه به ضرورت پایش واحدهای معرفی شده به بورس، ضروری است واحدهای مذکور اطلاعات آمار تولید خود را به صورت مستمر و ماهیانه در سامانه بهین یاب ثبت نموده و به تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برسانند. چنانچه واحدهای معرفی شده تا پانزدهم ماه بعد نسبت به ثبت آمار تولید ماهیانه اقدام ننمانید به صورت سیستمی از لیست معرفی شدگان جهت خرید مواد اولیه خارج شده و فعال شدن مجدد آنها منوط به ارائه آمار تولید در سامانه و تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است.

❇️نظارت بر فعالیت و فعال بودن بنگاه(به ویژه بنگاه‌های مستقر در مناطق آزاد و ویژه)، میزان سهمیه و ظرفیت واحدها و همچنین نحوه مصرف مواد اولیه دریافتی و عدم فروش مواد اولیه خام در چهارچوب دستورالعمل‌های ابلاغی بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می‌باشد. در این رابطه ضروری است سازمان استانی حداکثر هر سه ماه یک بار نسبت به بازدید میدانی از وضعیت از واحدهای معرفی شده به بورس اقدام نموده و واحدهای تعطیل یا غیر فعال را از سامانه حذف و خرید آنها را تعلیق نمایند.

❇️همه واحدهای تولیدی بالادستی عرضه کننده مواد اولیه در بورس می بایست برنامه پیش‌بینی عرضه شش ماهه خود را به معاونت امور معادن و صنایع معدنی اعلام نموده و همچنین نسبت به ثبت آمار تولید ماهیانه خود در سامانه بهین یاب اقدام نمایند.

❇️شرکت بورس کالای ایرانی موظف است اطلاعات مربوط به عرضه، فروش و تقاضای محصولات فلزی و همچنین مقادیر خرید هر یک از واحدهای تولیدی را به منظور پایش و برنامه‌ریزی به صورت برخط در اختیار سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.