دبیر شورای عالی ایرانیان وزارت امور خارجه در دیدار مشترک با رئیس اتاق بازرگانی زنجان : اقتصاد از تصمیمات سیاسی لطمه خورده است

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، جلسه مشترک دبیر شورای عالی ایرانیان وزارت امور خارجه و رئیس و هیأت رئیسه محترم اتاق بازرگانی زنجان در محل این اتاق برگزار شد.
در ابتدای این جلسه جناب آقای علی اصغر محمدی دبیر شورای عالی ایرانیان وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه باید از کار کردن به صورت بخشی در کشور اجتناب و همفکری و کارگروهی مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: در کشور به یک مدل مشخصی برای کار در بخش خصوصی نرسیده‌ایم و اقتصاد از تصمیمات سیاسی لطمه خورده است.
ایشان با اشاره به اینکه دبیرخانه شورای عالی ایرانیان وزارت امور خارجه وظایفی از جمله سیاست گذاری و حمایت از ایرانیان خارج از کشور، جذب سرمایه‌گذاری و تسهیل آن، جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور، شناسایی ایرانیان خارج از کشور و ... را دارد، ابراز کرد: کارگروه‌های تخصصی این دبیرخانه در حال شکل‌گیری است که از آن جمله کارگروه سرمایه‌گذاری، اقتصادی، فرهنگی، رسانه و غذایی، فناوری و علمی آموزشی  و .. شکل گرفته است.
دبیر شورای عالی ایرانیان وزارت امور خارجه اشاره‌ای به تعداد ایرانیان خارج از کشور و جمعیت پراکنده آنها در کشورهایی اروپایی، آمریکا و کانادا و کشورهای حوزه عربی و کشورهای حوزه اقیانوسیه و ... داشت و گفت: نگاه ما به ایرانیان خارج از کشور فرصت محورانه است و در سفرهای استانی این دبیرخانه به دنبال وحدت گفتمان در بین مسوولان در توجه به ایرانیان خارج از کشور هستیم.
محمدی با اشاره به اینکه وضعیت ایران به مراتب بهتر از سال 1390 است و اجماع جهانی علیه ایران وجود ندارد، ابراز کرد: اگر اجماع ملی خوبی نیز داشته باشیم از این پیچ تاریخی عبور خواهیم کرد.

*نخسیتن و مهم‌ترین اقدام تدوین یک قانون برای حمایت از ایرانیان خارج از کشور باشد
در ادامه جلسه مهندس غلامحسین جمیلی ریاست محترم اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه مشکلات به وجود آمده کشور در سه بخش است، اظهار کرد: ساختار دولت، تحریم‌ها و روابط با کشورها و همچنین مردم سه بخش عمده مشکلات را تشکیل می‌دهند که در این مقطع بخش عمده مشکلات کشور ناشی از رفتار مردم است.
رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه طی سالیان گذشته، صداقت رفتار خوبی با مردم وجود نداشته که در حال حاضر مردم رفتار مورد نظر دولت را انجام نمی‌دهند، گفت: در حالی که در یک مقطع زمانی هشت ساله، مردم در جنگ با عراق از همه چیز خود به خاطر میهن گذشت کردند.
جمیلی در ادامه با اشاره به اینکه نمایندگی وزارت خارجه در استان زنجان تعامل مطلوبی با بخش خصوصی استان داشته است، افزود: ایرانیان طی چند سال اخیر چه در داخل و چه در خارج از کشور مشکلات بسیاری داشته‌اند که در این راستا نخسیتن و مهم‌ترین اقدام باید تدوین قانون جامع تامین انتظارات ایرانیان خارج از کشور باشد.
وی تصریح کرد: با مشکلات فعلی و بی ثباتی موجود، سرمایه‌گذاری از سوی طرف‌های خارج از ایران عملی نخواهد شد و این ریسک را نخواهند کرد، در حالی که سرمایه ایرانیان در حال سوق به سوی مقاصد امن و با ثبات خارج از کشور است.
عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه کشورهای حوزه نوردیک در اروپا همچون فنلاند تنش کمتری با ایران داشته‌اند و ظرفیت‌های خوبی به لحاظ تکنولوژی و علمی دارند، اظهار کرد: اتاق زنجان علاقه‌مند برگزاری همایش ایرانیان مقیم کشورهای نوردیک در زنجان است.
جمیلی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه هم اکنون نیروی کار در ایران بسیار ارزان است که امکان اعزام نیروی کار به خارج از کشور را فراهم می‌کند، گفت: این موضوع هم مزیت و هم معایبی دارد، ایجاد فرصت برای نیروی کار و همچنین مهارت آموزی آنها مزیت و از دست دادن نیروی کار متعهد و تخصصی برای کارفرما از معایب این موضوع است.
وی با بیان اینکه بر اساس پژوهش‌ها و تحقیقاتی که انجام داده‌ایم کشورهایی چون ترکیه، بلاروس، صربستان و عمان می‌توانند در شرایط کنونی کمک حال ما باشند، خاطرنشان کرد: با این کشورها باید تفکرات و روابط منظمی را برای کار با بخش خصوصی تعریف و اجرا کرد.

                                            

*70 درصد تولید صنعت سرب و روی مازاد نیاز کشور است
در ادامه این جلسه جناب آقای رنگ‌رونا رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با بیان اینکه وزارت خارجه ایران طی سال‌های گذشته پوست اندازی خوبی کرده است، اظهار کرد: همراهی بخش خصوصی در سفرهای خارج از کشور با مسوولان این وزارت خانه موید این موضوع بوده است، البته انتظارات بخش خصوصی از این وزارت خانه بیشتر از موضوعات کنونی است.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با تاکید بر اینکه از 5 میلیون نفر جمعیت ایرانی خارج از کشور، 4 میلیون «ن تاثیرگذار بوده و مثمرثمر هستند، تصریح کرد: این جمعیت از سرمایه‌های مملکت محسوب می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه باید از تولیدکنندگان حمایت شود، گفت: کشوری چون ترکیه نیز شرایط مشابه ایران داشت و ارزش پول ملی آنها کاهش پیدا کرد، اما مردم این کشور نقدینگی خود را سپرده و دلار را آتش زدند و ارز شپول ملی آنها بار دیگر به 4/6 بازگشت.
* فعالان اقتصادی کارها را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند
در این جلسه مهندس تقی مقدم نایب رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه در اتاق فکرها باید مردم را دخیل کرد، اظهار کرد: اگر مردم در امور دخیل شوند کارها به شکل مناسبی انجام خواهد شد.
ایشان در پایان تاکید کرد: هر کجا فعالان اقتصادی به کارها ورود کردند کارها به بهترین شکل ممکن انجام شده است.

* ارز بسیاری از کشور خارج و بخش عمده‌ای نیز در دست مردم است
مهندس علی کلانتری نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی زنجان نیز با بیان اینکه دولت باید به گفته‌های خود عمل کند، ابراز کرد: 100 میلیون دلار ارز به صرافی‌ها از ابتدای امسال تزریق شده است در حالی که این پول به دست واردکنندگان نرسیده است.
ایشان با بیان اینکه ارز بسیاری از کشور خارج و بخش عمده‌ای نیز در دست مردم است، خاطرنشان کرد: می‌توان به این ارزها سود داد و آنها را وارد تولید کرد.
نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی زنجان در پایان گفت: باید به دنبال اعتمادسازی بود تا مردم به دولتی‌ها اعتماد کنند.

 

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.