رییس اتاق بازرگانی زنجان در جلسه هم‌اندیشی صادرکنندگان استان زنجان با مدیرعامل بانک توسعه صادرات مطرح کرد:یکی از راه‌حل‌های توسعه صادارت، تامین تسهیلات برای خریداران خارجی کالاهای ایرانی است


به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، جلسه هم‌اندیشی صادرکنندگان استان زنجان با مدیرعامل بانک توسعه صادرات در خصوص تبیین انتظارات واحدهای بزرگ و صادرکننده استان با حضور دکتر علی صالح آبادی مدیرعامل این بانک و تعدادی از معاونان وی، رییس اتاق زنجان و صادرکنندگان در محل سالن جلسات اتاق برگزار شد.
در ابتدای این جلسه مهندس جمیلی رییس اتاق بازرگانی زنجان ارائه خدمات و پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان را از جمله رسالت‌های بانک توسعه صادرات عنوان و اظهار کرد: در کنار این موارد، تامین تسهیلات برای خریداران خارجی کالاهای ایرانی نیز از دیگر رسالت‌های اصلی این بانک محسوب می‌شود.
ایشان با اشاره به اینکه کشورهای مختلف ساز و کارهای این چنینی را برای صادرکنندگان در نظر گرفته‌ و تسهیلاتی را به مشتریان کالاهای خود در کشورهای مقصد برای خرید پرداخت می‌کنند، تصریح کرد: بانک توسعه صادرات نیز ابتدا با همین هدف تاسیس شد، اتفاقی که متاسفانه هیچ زمان به شکل موثری دنبال نشد.
رئیس اتاق بازرگانی زنجان ادامه داد: بخشی از این مهم در کنار مانع تراشی‌های خارجی که وجود دارد، به دلیل سازوکارهایی در داخل کشور، محقق نشد.
مهندس جمیلی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه عدم توانمندی و عدم مهارت بخش خصوصی در رسیدن به مشتریان بخشی از مشکلات در حوزه صادرات است، گفت: اما در صورت تحقق این مهم نیز،  بانک توسعه صادرات سازوکاری برای اعطای تسهیلات به مشتریان خود تبیین و ترسیم نکرده است.
عضو اتاق بازرگانی ایران اشاره‌ای به باز شدن خط جدید سوییفت بین اتحادیه اروپا و ایران داشت و گفت: امیدواریم این موضوع تجربه جدیدی در توسعه صادارت بعد از برجام و همچنین رفتارهای خصمانه آمریکا در اعمال تحریم های مجدد، برای ما به ارمغان داشته باشد.
ایشان با بیان این موضوع که سیستم بانکی در رابطه با عرضه دلار به بانک‌ها رفتاری کاملا غیر حرفه‌ای و غیر مسؤولانه داشته است، خاطرنشان کرد: امروز فضای اقتصادی خانواده‌ها با موضوع ارز خارجی به ویژه دلار و یورو به عنوان اسکناس و کالای فیزیکی مورد توجه و پیوند قرار گرفته است که نمی‌توان آن را یکباره تغییر داد.
عضو اتاق بازرگانی ایران کوتاه و سریع شدن دامنه بهره‌گیری صادرکنندگان از خدمات بانک توسعه صادرات را از جمله انتظارات این بخش از فعالان اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تعداد محدودی از شرکت‌ها از خدمات این بانک در استان زنجان استفاده می‌کنند که ارائه خدمات بیشتر به مشتریان مورد انتظار است.
مهندس جمیلی خاطرنشان کرد: ارائه خدمات متمایز از سوی بانک توسعه صادرات به شرکت‌های کوچک و متوسط و شرکت‌هایی که دارای توان رقابتی هستند نیز مورد انتظار بخش خصوصی است.
ایشان در پایان سخنان خود با اشاره به موضوع ارزهای دیجیتال، اظهار کرد: ارزهای دیجیتال باید مورد توجه قرار گیرد، چرا  که به زودی شاهد گستردگی استفاده از ارز دیجیتال خواهیم بود.

در ادامه این جلسه امیرعلی مسیبی معاون امور بازرگانی و تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه 90 واحد تولیدی در حوزه صادرات استان فعالیت دارند، اظهار کرد:  برای صادرات استان زنجان طی سال 1397 صادرات ۵۰۰ میلیون دلار هدف‌گذاری شده است.
وی با بیان اینکه تا پایان مردادماه سال‌جاری ۳۲۹ میلیون دلار صادرات از استان انجام شده است، گفت:  این مهم نشان از تحقق ۱۵۸ درصدی دارد که متوسط قیمت صادراتی نیز یک هزار و 212 دلار برای هر تن محصول صادراتی بوده است.
معاون امور بازرگانی و تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه بخش صنعت استان سهمی 91 درصدی از صادرات داشته است، خاطرنشان کرد: بخش معدن  ۵.۳ درصد، کشاورزی ۲.۱۶ درصد، فرش ۱.۸ درصد از این صادرات سهم داشته‌اند که در خدمات نیز 3 هزار دلار صادرات صورت گرفته است و عملکرد صادرات استان ۳۲۹ میلیون و ۷۰۱ هزار و ۸۲۶ دلار است.
مسیبی اضافه کرد: میزان صادرات از مبدا تولید استان تا پایان مردادماه امسال رقمی معادل ۳۲۷ میلیون و ۶۳۰ هزار دلار است که وزن این میزان کالای صادر شده به ۲۷۲ هزار و ۱۰۱ تن رسیده که این میزان از مبداء تولید زنجان به لحاظ ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۴ درصد و از نظر وزنی ۲۳۱ درصد رشد پیدا کرده است.
وی شمش روی، کاغذ کرافت، تیشو، شمش مس، شمش آلومینیوم، پلیمرهای پروپلین، شمش سرب، محصولات فولادی و ترانسفورماتور و قطعات را از جمله کالاهای صادراتی از مبدأ استان عنوان نمود و گفت: در پنج ماهه گذشته 40 کالا به 42 کشور صادر شده است.
معاون امور بازرگانی و تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان  ابراز کرد:  بیش از 30 نوع کالا از بیش از 30 کشور به زنجان وارد می‌شود.

**در ادامه این جلسه تعدادی از صادرکنندگان و فعالان در این حوزه به بیان انتظارات خود از بانک توسعه صادرات و وضعیت حاکم بر صادرات پرداختند که تسهیل در تودیع وثایق برای دریافت تسهیلات، افزایش سقف اعتباری شعبه استانی، کاهش بروکراسی ادارای در مراحل ارائه تسهیلات و تامین تسهیلات برای خریداران خارجی کالاهای ایرانی از جمله خواسته‌ها و انتظارات صادرکنندگان و مدیران واحدهای بزرگ تولیدی صادراتی استان بود.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.