به ریاست استاندار زنجان؛ سی و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی زنجان، سی و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به ریاست فتح الله حقیقی استاندار زنجان و با حضور مدیران دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی برگزار شد.
*۸۰ درصد مالیات استان ناشی از آرای صادره در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی است
در ابتدای این جلسه مهندس غلامحسین جمیلی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان با بیان اینکه این جلسات در قالب یک ظرفیت قانونی سال 1390 با عنوان قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، برگزار می‌شود، گفت: برای برگزاری این جلسات شیوه‌نامه‌ای تدوین شده که بر اساس آن حضور اعضا در جلسه به صورت رسمی و دائم و مدعو است.
ایشان تصریح کرد: دو تجربه متفاوت در استان زنجان با حضور دو استاندار پیشین زنجان جمشید انصاری و اسدالله درویش امیری در مورد برگزاری جلسات دستگاه‌های دولتی با بخش خصوصی تجربه شده است.
مهندس جمیلی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی که واحدهایی تولیدی  به دلیل بالا رفتن نرخ ارز و... دچار تنگناهایی برای تامین سرمایه در گردش خود هستند، حساب‌هایشان از سوی سازمان امور مالیاتی قفل می‌شود، گفت: از دولت و سازمان امور مالیاتی گله‌مندی‌هایی وجود دارد.
رئیس اتاق بازرگانی زنجان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بخش عمده اشتغال استان در سرب و روی است، تصریح کرد: اما در این بین شرکت تهیه و تولید، به بهانه بالا رفتن نرخ ارز برای خاک خریداری شده پنج ماه گذشته، هزینه اضافی تقاضا می‌کند.
مهندس جمیلی با تاکید بر اهمیت هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی، ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد مالیات استان ناشی از آرای صادره در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی است و تصمیم‌گیری در هیئت‌های حل اختلافی ضوابط و مقررات خودش را دارد.
ایشان اظهار داشت: با وجود معاف بودن کشاورزی و صادرات از پرداخت مالیات، اما در برخی موارد شاهد پرداخت مالیات در این بخش‌ها به دلیل تفاسیر مختلف از تبصره‌ها و مواد قانونی هستیم.
*افزایش صادرات از گمرک استان زنجان 
در ادامه مهندس حمید احمدی مدیرکل گمرک استان زنجان با بیان اینکه گمرک مجری اجرای قوانین است، تصریح کرد: این قوانین از سوی دولت، بانک مرکزی، وزارت صمت و...  ارجاع داده می‌شود و ما تنها آنها را اجرا می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه مشکل زمان‌بر بودن تخصیص ارز برای تجار وجود دارد، ابراز کرد: اما با وجود همه مشکلات موجود صادرات استان زنجان افزایش داشته و گمرک نیز در مسیر پیشرفت قرار دارد.
مدیرکل گمرک استان زنجان با اشاره به اینکه صادرات هشت ماه گذشته سال‌جاری 144 هزار تن به ارزش 280 میلیون دلار بوده، خاطرنشان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی 35 درصد و به لحاظ ارزش 45 درصد افزایش داشته است.
مهندس احمدی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد صادرات استان، شمش فلزات رنگین است، ابراز کرد: کاغذ، ترانسفورماتور و متعلقاتی از قبیل سیم و کابل و محصولات لبنی نیز در زمره اقلام صادراتی استان قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه بیشترین مقصد صادراتی گمرک استان زنجان، ترکیه است، اظهار داشت: واردات نیز هشت ماهه ابتدایی امسال 16 درصد کاهش داشته و از بیش از 225 میلیون دلار سال گذشته به بیش از 189 میلیون دلار رسیده است. 
*استانی شدن تایید و ثبت سفارش کالاهای گروه ۲ و ۳ / مشکل صادرات شمش روی با عرضه در بورس حل می‌شود
مهندس ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز با بیان اینکه از اوایل امسال نظام ارزی کشور تغییر کرد، اظهار کرد: بر همین اساس تایید و ثبت سفارش کالاها به چهار گروه متفاوت تقسیم شد که کالاهای اساسی در گروه یک قرار گرفته و دلار۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند.
وی ادامه داد: گروه‌های ۲ و ۳ کالایی نیز مختص ماشین‌آلات و مواد اولیه و ... است که ارز نیمایی دریافت و گروه چهارم نیز کالاهای ممنوعه است که ارز دولتی دریافت نمی‌کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه تایید و ثبت سفارش طی فرآیند حداقل ۴۵ روزه انجام می‌شد که گاهی نیاز بود متقاضی درخواست خود را چندین بار تکرار کند، تصریح کرد: بعد از تلاش دو ماهه از امروز، به استان‌ها اجازه داده شد تا تایید و ثبت سفارش کالاهای گروه ۲ و ۳ را در استان‌ها انجام دهند. 
مهندس فغفوری با بیان اینکه در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به دنبال ساز و کاری برای کاهش روند فوق هستیم، گفت: امیدواریم ثبت سفارش در ۴۸ ساعت و اصلاح سفارش در ۱۰ روز و یا کمتر بررسی شود.
وی خاطرنشان کرد: مشکل صادرات شمش روی با عرضه در بورس حل می‌شود، به طوری که با عرضه یک واحد در بورس کالا اجازه صادرات ۴ برابر عرضه‌ شده در بورس صادر می‌شود.

*بخش خصوصی راه خود را برای تجارت پیدا می‌کند 
مهندس تقی مقدم نایب رئیس اول اتاق زنجان نیز در این جلسه از نحوه اجرایی شدن برخی قوانین انتقاد کردند.
مهندس علی کلانتری نایب رییس دوم اتاق بازرگانی زنجان نیز با بیان اینکه ما 40 سال است که تحریم هستیم و موضوع جدیدی نیست، اظهار کرد: بخش خصوصی همواره راه خود را برای تولید پیدا می‌کند.
وی با گله‌مندی از برخی دستگاه‌ها برای ایجاد موانع بر سر راه تولیدکننده، ابراز کرد: تولیدکننده در این شرایط به فکر تولید است و راه خود را به هر شکل ممکن برای تولید پیدا خواهد کرد.
* بضاعت استان را باید به کمک بخش خصوصی آورد/ بخش خصوصی برای من از ارزش بالایی برخوردار است
در بخش پایانی این جلسه فتح‌الله حقیقی استاندار زنجان با تاکید بر اینکه پس از مصوب کردن موضوعات، باید آنها را اجرایی کرد، اظهار داشت: در غیر این صورت برگزاری جلسات مختلف هیچ فایده‌ای ندارد.
استاندار زنجان با اشاره به اینکه بخش خصوصی برای موضوعات مختلف کشور از جمله برون رفت از شرایط اقتصادی فعلی و... راهکار ارائه کند، تصریح کرد: انتظارم دریافت چند پیشنهاد اساسی به صورت ماهانه و ارائه آن با راهکارهایی اساسی به دولت است.
ایشان با بیان اینکه باید بضاعت استان را به کمک بخش خصوصی آورد، خاطرنشان کرد: پیگیری مصوبات و تصمیمات اخذ شده را به صورت جدی دنبال می‌کنم، البته برخی از مصوبات جلسات بدون حضور مدیر و با حضور معاون و... آن دستگاه انجام شده است،
مقام عالی دولت در استان زنجان با اشاره به اینکه بخش خصوصی از ارزش بالایی برای من برخوردار است، اظهار کرد: در ابتدای ورود به استان، برگزاری جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را به خارج از استانداری انتقال دادیم و هفته آتی جلسه را در یکی از واحدهای تولیدی که بیشترین مشکل را دارد، برگزار خواهیم کرد.
ایشان با بیان اینکه در ستاد تسهیلی که هفته گذشته برگزار شد صوری کار نکرده و به دنبال حل مشکلات نخ تایر رفتیم، خاطرنشان کرد: مشکلات داخل استان را قطعا پیگیری و موضوعات خارج از استان را نیز به جد دنبال خواهم کرد.
دکتر حقیقی با بیان اینکه یک جلسه‌ در تهران با حضور من، رییس اتاق بازرگانی زنجان و ریاست سازمان امور مالیاتی کشور، چند مورد از مشکلات بزرگ استان در حوزه مالیاتی را در تهران مطرح شود، گفت: ضامن اجرای مصوبات آن جلسه نیز خود من خواهم بود.
استاندار زنجان در ادامه با اشاره به اینکه فرودگاه‌های مراکز استان‌ها در کشور فعال و تنها فرودگاه غیرفعال در زنجان است، تصریح کرد: برای حضور سرمایه‌گذار باید فرودگاه را احیا کنیم.
ایشان در رابطه با پسماند روی در زنجان، گفت: تکلیف این موضوع باید هرچه سریع مشخص شود و تعیین تکلیف دپوی آن حرف حقی است.
حقیقی با اشاره به پیشنهاد طرح تشکیل ستاد مقابله با تحریم در زنجان از سوی یکی از حاضرین در جلسه، گفت: به دنبال شعار نیستم و اگر این طرح قابلیت اجرایی دارد باید ابتدا تدوین و سپس روی آن فکر کنیم.
مقام عالی دولت در استان زنجان با تاکید بر اینکه مدیران انضباط کلامی را رعایت کنند چرا که وقتی کلمه و یا جمله‌ای جاری و سپس در رسانه‌ها درج می شود اثر خود را به جای می گذارد، ابراز کرد: رعایت نکردن انضباط کلامی موجب می شود رسانه‌های بیگانه با تحلیل های نادرست مردم را ناامید و مشکلات به مراتب افزون‌تر شود.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.