دیدار هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان و فعالان اقتصادی استان با مدیرعامل و هیات مدیره بنیاد تعاونی زندانیان کشور

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، دیدار هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان و فعالان اقتصادی استان با مدیرعامل و هیات مدیره بنیاد تعاونی زندانیان کشور در محل سالن جلسات اتاق برگزار شد.

* استفاده از زندانیان رای باز و به کارگیری آنها یک تجربه بسیار مفید و قابل تکرار است

در ابتدای این جلسه مهندس غلامحسین جمیلی ریاست محترم اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه همه باید در راستای عمل به مسؤولیت‌های اجتماعی گام برداریم، اظهار کرد: در همین راستا اتاق آماده هرگونه همکاری مشترک با بنیاد تعاون زندانیان است.

ایشان با بیان اینکه هر تصمیمی باید قابلیت اندازه گیری داشته تا نتایج کار منتشر شود، ابراز کرد: استفاده از زندانیان رای باز و به کارگیری آنها یک تجربه بسیار مفید و قابل تکرار است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به مفید بودن استفاده از مددجویان رای باز، خاطرنشان کرد: اتاق زنجان مرکز رشد تجاری را برای نخستین بار با هدف استفاده از ظرفیت افراد نخبه و علاقه مندان به تجارت به ویژه تجارت برون مرزی راه‌اندازی کرد که می‌توان از پیوند دادن بخشی از افراد مستقر در این مرکز با بنیاد تعاون، اقداماتی را برای تداوم و ایجاد بازار پایدار فروش برای فروش محصولات مددجویان شکل داد.

مهندس جمیلی با اشاره به راه‌اندازی مرکز راهبری کسب و کار در اتاق بازرگانی زنجان، گفت: کارکرد این مرکز شبیه کلینیک صنعت است که در این زمینه نیز امکان همکاری مشترک با بنیاد تعاونی زندانیان وجود دارد.

* اقدامات بسیار خوبی برای اصلاح، بازپروری و توانمندسازی زندانیان و اشتغال آنها در حال انجام است

در ادامه این جلسه آقای امیر کرم زاده سرپرست بنیاد تعاونی زندانیان زنجان با اشاره به اقدامات این بنیاد در سطوح مختلف و برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی برای مددجویان زندانی، اظهار کرد: این افراد در بخش‌های مختلف کشاورزی، دامپروری، صنعتی و تولیدی، البسه، کیف و کفش و ... مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه برخی از تولیدات مددجویان زنجانی از جمله کفش قابلیت صادرات دارد، ابراز کرد: با برخی از واحدهای تولیدی استان ارتباط خوبی گرفته شده و نیازهای آنان از جمله لباس کار و ... از سوی مددجویان تامین می‌شود.

سرپرست بنیاد تعاونی زندانیان زنجان با اشاره به اینکه اقدامات بسیار خوبی برای اصلاح، بازپروری و توانمندسازی زندانیان و اشتغال آنها در حال انجام است، گفت: کار در بخش‌های مختلف و رسته‌های متفاوت، زمینه اشتغال برای مددجویان فراهم کرده است.

* تولید 3 هزار نوع کالا در 14 گروه توسط بنیاد تعاون زندانیان

در ادامه آقای رحیم مطهرنژاد مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور، اظهار کرد: بنیاد تعاون زندانیان کشور یک نهاد عام‌المنفعه که سابقه فعالیتی 65 ساله دارد که در حال حاضر 924 واحد تولیدی را اداره می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اشتغال‌زایی در بخش‌های مختلفی برای زندانیان ایجاد شده، ادامه داد: اشتغال‌زایی با همکاری مشترک سازمان فنی و حرفه‌ای و سازمان زندان‌ها یک نوع از اشتغال‌های ایجاد شده است که سالانه حدود 70 هزار تا 100 هزار زندانی را آموزش می‌دهد.

مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور با تاکید بر اینکه بحث توانمندسازی این افراد و آماده‌ شدن آنان برای ورود به جامعه، دستاورد خوبی است، افزود: بنیاد تعاون زندانیان کشور به چهار روش اشتغال نشسته، اشتغال در محیط بسته، اشتغال نیمه‌باز و اشتغال محیط باز برای مددجویان اشتغال ایجاد می‌کند که در اشتغال محیط بسته 10 هزار نفر با حضور در محل زندان، محصول تولید می‌کنند.

مطهرنژاد ادامه داد: در اشتغال محیط بسته، کارگاه‌هایی در پوسته زندان وجود دارد که 10 هزار نفر در آن فعالیت دارند و در اشتغال نیمه‌باز مددجویان در محیط‌های پیرامون زندان فعالیت می‌کنند و همچنین در بخش اشتغال محیط باز افراد به واحدهای مختلف برای کار اعزام می‌شوند.

وی با بیان اینکه 3 هزار نوع کالا در 14 گروه توسط بنیاد تعاون زندانیان کشور تولید می‌شود، تصریح کرد: بیشترین این کالاها در حوزه نساجی است که برای 8 هزار نفر اشتغال ایجاد و همه عایدات این بنیاد صرف حرفه‌آموزی و آزادی زندانیان می‌شود و این بنیاد برای اکثر شهرداری‌ها در کشور، کالا و خدمات ارائه می‌کند و نیروهای مسلح و بسیاری از بخش‌های دولتی از محصولات و خدمات ارائه‌ شده توسط زندانیان استفاده می‌کنند.

مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور، سرعت انجام کار توسط این بخش را بالا عنوان کرد و گفت: نیروی کار موجود در بنیاد تعاون زندانیان ارزان‌تر از سایر بخش‌ها است و استفاده از این افراد به کاهش آسیب اجتماعی در جامعه کمک  می‌کند و با توجه به اینکه زندانیان مشمول بیمه تامین‌اجتماعی نمی‌شوند، به‌کارگیری آنان در واحدهای تولیدی برای مدیران به صرفه‌تر است اما بنیاد این افراد را تحت پوشش بیمه عمر و حوادث قرار داده است.

وی با اشاره به کمک بنیاد به زندانیان ایرانی خارج از کشور، اظهار کرد: در حال حاضر 3500 زندانی ایرانی در 60 کشور دنیا وجود دارد که 90 درصد این افراد به دلیل حمل و داشتن موادمخدر زندانی شده‌اند و با توجه به تلاش‌ها و اقداماتی که در این رابطه انجام شده و زندانیان آزاد و یا مبادله شده، این آمار همچنان 3500 نفر است.

مطهرنژاد با اشاره به کاهش بازگشت زندانیان به زندان پس از آزادی از 46 درصد به 2 درصد در صورت داشتن شغل، خاطرنشان کرد: روز گذشته در شهر قیدار قرار بر همکاری و ایجاد شغل برای زندانیان این شهر گذاشته شده و امیدواریم که این مهم توسط خیران زنجانی نیز ادامه داشته باشد.

* اشتغال زندانیان موجب کاهش بازگشت آنها به جرائم می‌شود

در پایان این جلسه آقای اکبر غمخوار رئیس هیئت مدیره بنیاد تعاون زندانیان با بیان اینکه بر اساس طرح بنیاد تعاون زندانیان سوءپیشینه به دو بخش مؤثر و غیرموثر تقسیم شود، گفت: اشتغال باعث کاهش آسیب های اجتماعی می‌شود و اشتغال زندانیان موجب کاهش بازگشت آنها به جرائم می‌شود.

اکبر غمخوار با بیان اینکه فرد در صورت داشتن شغل کمتر به سراغ کارهای خلافکارانه می‌رود،  افزود: بحث ورود فرد خاطی و مجرم به زندان تأدیب فرد مورد نظر است تا خطای خود را دوباره تکرار نکند

وی اجرای طرح  مجازات‌های جایگزین از  مهم ترین رویکردها در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها است، افزود:: تولید و استفاده از پابند الکترونیکی یکی از این راهکارها است که در حال حاضر در کشور در حال انجام است.

همچنین رئیس هیئت مدیره بنیاد تعاون زندانیان با بیان اینکه بر اساس طرح بنیاد تعاون زندانیان سوءپیشینه به دو بخش مؤثر و غیرموثر تقسیم شود، گفت: اشتغال باعث کاهش آسیب های اجتماعی می‌شود و اشتغال زندانیان موجب کاهش بازگشت آنها به جرائم می‌شود.

اکبر غمخوار با بیان اینکه فرد در صورت داشتن شغل کمتر به سراغ کارهای خلافکارانه می‌رود،  افزود: بحث ورود فرد خاطی و مجرم به زندان تأدیب فرد مورد نظر است تا خطای خود را دوباره تکرار نکند

وی اجرای طرح  مجازات‌های جایگزین را از  مهم ترین رویکردها در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها عنوان کرد و تصریح کرد: تولید و استفاده از پابند الکترونیکی یکی از این راهکارها است که در حال حاضر در کشور در حال انجام است.

در این جلسه همچنین حضار پس از معرفی و نوع فعالیت خود حمایت خود را از این تعاونی و مددجویان اشتغال اعلام کردند.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.