همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر در اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان زنجان در سال 1397 با حضور دکتر حقیقی استاندار محترم زنجان و مسوولان استانی در محل اتاق بازرگانی برگزار شد.

*بهبود شاخص فضای کسب و کار استان زنجان/ شرایط مطلوب سرمایه‌گذاری در زنجان وجود دارد

در ابتدای این مراسم مهندس غلامحسین جمیلی ریاست محترم اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به بهبود فضای کسب و کار در استان زنجان، اظهار کرد: بر اساس شاخص کسب و کار که به صورت فصلی از سوی اتاق بازرگانی احصا می‌شود، فضای کسب و کار استان وضعیت نگران‌کننده‌ای داشت، اما با اقدامات صورت گرفته طی یک سال گذشته، این شاخص بهبود پیدا کرد.

ایشان با بیان اینکه زنجان در بین سه استان برتر کشور به لحاظ وضعیت شاخص فضای کسب و کار قرار دارد، تصریح کرد: این مهم، پیامی برای سرمایه‌گذاران است که شرایط زنجان برای سرمایه‌گذاری و کسب و کار مطلوب است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان یادآور شد: گیلان و آذربایجان‌غربی دو استان دیگری هستند که وضعیت مساعدتری را در فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری نسبت به  کشور دارند.

مهندس جمیلی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در حال حاضر شاخص فضای کسب و کار استان 6.05 درصد است، گفت: فضای صادرات کشور ملتهب و فضای ارزی اشکالات فراوانی دارد، ولی به بهانه تنظیم بازار ارز شاهد اعمال محدودیت ارزی در صادرات هستیم.

ایشان ادامه دادند: دولت تصمیم گرفته که چنانچه صادرکنندگان ارز صادراتی را به کشور بازنگردانند، معافیت‌های مالیاتی را حذف خواهد کرد، این تصمیم برای حفظ نظام پولی و ارزی و جلوگیری از سودجویی‌ها مناسب است، اما فراموش نشود که معافیت مالیاتی صادرکنندگان قانون است و تصمیم‌های جدید نباید تصمیم‌های گذشته را که سرمنشا سرمایه‌گذاری در کشور است، تحت تاثیر قرار دهد.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه در استان برخی از واحدهای تولیدی بر اساس بازار صادراتی خود فعالیت دارند، افزود: با تصمیم فوق واحدها رقابت‌پذیری خود را از دست می‌دهند و به مشکلات قبلی آنان افزوده خواهد شد که تقاضا داریم از سایر ابزارها برای پیشبرد نظام ارزی و پولی کشور استفاده شود.

* مشکلات صادرکننده و تولیدکننده در پی سختی‌های تولید و فعالیت اقتصادی

در ادامه این همایش مهندس ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر تولید و فعالیت اقتصادی سختی‌های خود را دارد، اظهار کرد: همین موضوع مشکلات صادرکننده و تولیدکننده را دوچندان کرده که بخشی از این مشکلات ناشی از تحریم و بخش قابل توجهی به ضوابط، قوانین و مقررات موجود در سیستم‌های اداری، ارتباط دارد.

وی بیان کرد: در اکثر جلسات اقتصادی صحبت از جنگ اقتصادی به میان می‌آید ولی هنوز هم در بخش خصوصی و در بخش دولتی افرادی حضور دارند که به این نوع از جنگ اعتقادی ندارند؛ چراکه اگر به این مسئله اعتقاد داشته باشند، شرایط و ضوابط جنگی را ایجاد می‌کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان ابراز کرد: در برخی موارد تدوین برخی ضوابط و مقررات مشکلاتی را ایجاد کرده و در سیستم دولتی نیز مشکلاتی را به وجود آورده، چه برسد به بخش خصوصی که روزانه با بخش‌های مختلفی از قوانین سر و کار دارند.

مهندس فغفوری با اشاره به اقدامات انجام شده در رابطه با ثبت سفارش، اظهار کرد: برای نخستین بار در سال‌جاری گروهی از کالاها ممنوعیت وارداتی دارند، به طوری که کالاهایی که در داخل کشور ساخته می‌شود در گروه 4 ممنوعیت صادراتی دارد و واحدهای تولیدی که مشابه کالای خود را که وارد می‌شود، به این سازمان منعکس کنند، از حقوق این واحدها حمایت خواهد شد.

 

همچنین مهندس مهدی رنگ رونا نیز در این جلسه با بیان اینکه فعالان حوزه اقتصاد و به ویژه صادرکنندگان در سال 1397 سالی پر از استرس و تنش را سپری کردند، اظهار کرد: ابتدای سال نوسانات ارزش رخ داده که دولت در این راستا اقدام به اتخاذ برخی از تصمیمات گرفت و صادرکنندگان مکلف به اجرای برخی از این بخشنامه ها شدند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با اشاره به اینکه بر اساس گزارش گمرک در حدود 400 میلیارد دلار در 11 ماه سال 97 صادرات ایران ارزش گذاری شده است، گفت: این میزان در مقایسه با 12 ماه سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه ارز حاصل از صصادرات توسط صادرکنندگان ریشه دار همیشه وارد کشور شده است، تصریح کرد: این افراد خود را سرباز این نظام و متعهد به کشور خود می‌دانند.
مهندس رنگ رونا با اشاره به لزوم عدم ایجاد یک فضای امنیتی برتی صادرکنندگان، افزود: این فضای امنیتی ایجاد شده قوت قلب گذشته صادرکنندگان را گرفته و همه مشکلات صادرکنندگان در چند نرخی بودن نزخ ارز است.

* بسته‌های حمایتی صادرات باید با نظرسنجی از خود صادرکنندگان تغییر پیدا کند

سخنران انتهایی مراسم همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان زنجان دکتر حقیقی استاندار محترم زنجان بود که با بیان اینکه صادرات در سایه رقابت امکان‌پذیر است، اظهار کرد: امروز رقابت به واسطه حضور فناوری اطلاعات حالت تکیدگی پیدا کرده و سرعت رشد تجارت، کیفیت و استاندارد کالا به حدی عجیب شده که اجازه فکر کردن به گذشته و آینده را نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه امروز کشور درگیر مشکلاتی است، افزود: قطعا یکی از سرشاخه‌های مشکلات، استکبار و استبداد است که 40 سال به دنبال ضربه زدن به کشور هستند.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه باید توجه داشت که مشکلات صادراتی در استان در قالب مولفه‌هایی بررسی  و احصا می‌شود، گفت: چراکه باید موضوع صادرات به گونه‌ای باشد که هر کسی به این موضوع ورود پیدا نکند و باید جایگاه آن والاتر از چیزی که هست باشد.

ایشان با اشاره به اینکه در برخی موارد ممکن است قوانین دست و پاگیر برای صادرکنندگان مشکلات ایجاد کند بر ضرورت حل این مشکلات تاکید کرد و گفت: بسته‌های حمایتی صادرات باید با نظرسنجی از خود صادرکنندگان تغییر پیدا کند.

دکتر حقیقی  با اشاره به برگزاری کارگروه رفع تسهیل و موانع تولید در محل شرکت‌ها، تصریح کرد: این امر موجب احصای بهتر مشکلات و حل سریع‌تر آن شده و صادرکنندگان اطمینان داشته باشند که مقام معظم رهبری تأکید اصلی بر تولید و حمایت از آن دارند و سیاست دولت و رئیس‌جمهور نیز بر این اساس است.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه حمایت از تولید یک امر شعاری نبوده و به دنبال اجرای صد درصدی آن هستیم، خاطرنشان کرد: واحدهای تولیدی هم اگر مشکلاتی دارند می‌توانند مطرح کنند که در این راستا مجموعه استانی با همه توان خود برای حل آن‌ تلاش خواهد کرد.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.