بهره‌مندی از ظرفیت اشتراکات اقتصادی و تجاری ضرورتی انکار نشدنی برای کشورهای عضو اکو

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان مهندس غلامحسین جمیلی ریاست محترم اتاق زنجان در آیین افتتاحیه پنجمین جشنواره بین‌المللی غذای اکو - جاده ابریشم، با اشاره به فرهنگ‌های مختلف غذایی کشورهای عضو اکو و همسایگان ایران، اظهار کرد: یکی از مسیرهای آشنایی تجار با یکدیگر اتاق‌های بازرگانی و روابط بین آن‌ها است.

ایشان با تاکید بر اینکه بهره‌مندی از ظرفیت اشتراکات فرهنگی و اجتماعی در زمینه‌های اقتصادی و تجاری برای کشورهای عضو اکو ضرورتی انکار نشدنی است، تصریح کرد:  اتاق‌های بازرگانی این ناحیه می‌توانند با گسترش و توسعه مراودات خود برای ایجاد ثروت و فایده و توسعه اقتصادی کشورهای خود تلاش کنند.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه مزیت‌های هر کشور برای پایداری تولید و تجارت صرفا ناشی از کنار هم بودن تجار میسر خواهد بود، گفت: سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو فرصتی مناسب برای تبادلات علمی و فعالیت‌های خلاقانه بوده و به دنبال تقویت تجارت بین اعضای خود و سایر کشورها است.

مهندس جمیلی با اشاره به دو کشور قزاقستان به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور احاطه شده در خشکی و ازبکستان به عنوان کشوری که حتی همسایگان آن به دریای آزاد راه ندارد، افزود: این دو کشور می‌توانند از مزیت‌های اکو استفاده کنند.

ایشان ادامه داد: اتصال ایران و پاکستان به دریای عمان و اقیانوس هند و نزدیکی ترکیه با دریای مدیترانه، می‌تواند کمک زیادی به حمل و نقل کالاهای تولید شده در کشورهای آسیای مرکزی داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه می‌توان سرمایه‌گذاری در بنادر تجاری ایران، پاکستان و ترکیه را برای آینده کشورهای مرکزی حیاتی تصور کرد، ابراز کرد: این مهم از طریق اکو تحقق یافتنی است که می‌تواند به عنوان مسیری جدید در آینده معرفی شود.

مهندس جمیلی خاطرنشان کرد: داشتن ظرفیت عظیمی در برخی از این کشورها و وجود صنایع که به این تولیدات نیازمندند، یک بازار مصرف دائمی، همیشگی و متنوع است که به همین دلیل مقوله توسعه باید به عنوان اصل مهم همکاری‌های آتی مورد توجه قرار گیرد.

 ایشان با بیان اینکه اتاق بازرگانی زنجان به عنوان نمادی از اراده همکاری بیشتر بخش خصوصی تمامی کشورهای اکو، امروز با افتخار قدم در مسیر پویایی بیشتر اهداف تشکیل این سازمان ارزنده گذاشته است، اظهار کرد: اتاق زنجان تلاش خواهد کرد به سهمی متناسب با جمعیت و گستره جغرافیایی اکو با فراخوان و همراهی تمامی اتاق های بازرگانی ده کشور عضو آن برسد.
انتهای پیام/الف.میم

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.