نخستین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، نخستین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق زنجان با حضور فعالان بخش خصوصی و مسؤولان دولتی با دستور تسهیل بازاریابی و بازرگانی محصولات زراعی و باغی استان در فصول تولید، اتخاذ راهکارهای لازم جهت تسهیل روند صادرات با حمایت از تشکل های صادرات گرا  همچون اتحادیه صادرکنندگان و تشکیل شرکتهای بازرگانی خدمات کشاورزی و بررسی موضوعات روز کشاورزی استان برگزار شد.

* هدف نهایی کمیسیون کشاورزی اتاق بهبود و ارتقاء صادرات محصولات کشاورزی استان زنجان است

در این جلسه مهندس مهدی رنگ‌رونا رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه اتاق اهدافق و رسالت‌های مشخصی را در سال 1398 دنبال می‌کند، اظهار کرد: امید است تا برنامه‌های حوزه کشاورزی استان در خرورجی کمیسیون با طرحی جامع عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه هدف نهایی این کمیسیون بهبود و ارتقاء صادرات محصولات کشاورزی استان زنجان است، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های مهم این کمیسیون قابلیت عملیاتی شدن تشکیل یک شرکت حقوقی خدمات بازرگانی در قالب کنسرسیوم بین المللی با توانمندی ارائه خدمات در تکمیل زنجیره تأمین و تولید در بخش صادرات، بازاریابی و بازارشناسی و تکمیل نقاط ضعف موجود در این زنجیره، بررسی مشکلات بازاریابی در کشورهای همسایه و ارائه راهکار در جهت رفع موانع موجود، تقویت سیستم بسته بندی و ترانسپورت مواد غذاییاست.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه اهداف و برنامه‌های این کمیسیون باید با مشارکت و همدلی همه اعضا محقق شود، تصریح کرد: در بخش کشاورزی کار جمعی به نتیجه منجر می‌شود.

* سازمان جهاد کشاورزی از ظرفیتهای آموزشی اتاق جهت آگاهی کشاورزان در زمینه بازرگانی محصولات استفاده کند

در ابتدای این جلسه وحید سالک دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق با تاکید براینکه سازمان جهاد کشاورزی استان از ظرفیتهای آموزشی اتاق جهت آگاهی کشاورزان در زمینه بازرگانی محصولات استفاده کند، اظهار کرد: در همین راستا جهاد استان کشاورزان نمونه جهت شرکت در کلاسهای آموزشی در حوزه بازرگانی محصولات کشاورزی را به اتاق بازرگانی معرفی کند.

وی ادامه داد: حمایت از شرکتهای بازرگانی فعال یکی از دلایل عمده تسهیل صادرات محصولات بازرگانی است.

سالک بیان تاکید بر  لزوم حمایت از ایجاد تشکل فراگیر صادرات گرا در حوزه محصولات کشاورزی در استان، گفت: همچنین حمایت از شرکت‌های بازرگانی فعال در مبحث صادرات محصولات کشاورزی و تشکیل شرکتهای قدرتمند در این زمینه را یکی از راهکارهای توسعه صادرات محصولات کشاورزی میباشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این جلسه عبدالله اسماعیلیان مدیرعامل شرکت پایانه صادراتی محصولات کشاورزی زنجان با اشاره به تشکیل شرکت هلدینگ کشاورزی، اظهار کرد: در نتیجه ضعیف بودن انجام کار گروهی تشکیل  این هلدینگ که کار تأسیس آن از سالهای گذشته آغاز شده به نتیجه خاصی نرسیده و ثمره‌ای برای بخش کشاورزی استان نداشته است.

وی با ابراز امیدواری برای توسعه هرچه بیشتر صادرات محصولات کشاورزی، ابراز کرد: از تشکیل شرکت خدمات بازرگانی حرکت بسیار ارزشمندی است که با تشکیل آن می‌توان ظرفیتهای پایانه صادراتی استان در راستای تحقق صد در صدی اهداف مورد انتظار شرکت مذبور استفاده کرد.

اسماعیلیان تاکید کرد: مشکلات و موانع پیش روی صادرات محصولات کشاورزی در استان در دستورات جلسه کمیسیون قرار گیرد.

* تولید برخی از محصولات استان دارای رتبه کشوری است

در ادامه این جلسه عبدالله جعفر مدير توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه امید است تا این کمیسیون در راستای تسهیل موانع پیش روی صادرات محصولات کشاورزی استان  موثر باشد، تصریح کرد: بخش کشاورزی سهمی26  درصدی در اقتصاد استان  و 33 درصد در اشتغال استان دارد.

وی با اشاره به اینکه سهم استان از مساحت کشور 1.34 درصد بوده و سطح کشاورزی استان نسبت به کشور 8.5 درصد که 7 برابر بیشتر از معدل کشور است، گفت: توان صادراتی استان در صادرات محصولات کشاورزی 64 هزار تن بوده که تنها 12 هزار تن آن از گمرک استان صادر گردیده است که بالغ بر 10 میلیون دلار ارز آوری برای استان داشته است.

مدير توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه  از نظر کمی کل تولید محصولات کشاورزی در استان 2.5 میلیون تن بوده که در تولید برخی از محصولات استان دارای رتبه کشوری است، ابراز کرد: در حالت میانگین محصولات رتبه دار استان در جایگاه اول تا هفتم کشور قرار دارند.

جعفری با اشاره به اینکه  از نظر کیفی نرم مصرف سموم در استان نسبت به کل کشور در رده پایینی قرار دارد، گفت: یکی از دلایل مهم عدم ورود تجار به بخش کشاورزی بستر معدنی و صنعتی استان است.

وی با بیان اینکه امیدواریم سهم بخش کشاورزی در اقتصاد استان ارتقا پیدا کند، خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی در این بین نقش بسیار مهمی در تحقق این هدف دارد.

انتهای پیام/الف.میم

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.