رسیدن به به اهداف متعالی شرکت‌های دانش‌بنیان در گرو توجه به اسناد بالادستی است

* توسعه گیاهان دارویی دارای ارزش اقتصادی بسیار بالایی است

در ادامه این جلسه مرادی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به فعالیت های این  مرکز خواهم داشت در توسعه فعالیت های دانش بنیان،گفت: استان دارای 5 ایستگاه تحقیقاتی شامل بخش زراعی- باغی، گیاهپزشکی، آبخیزداری، منابع طبیعی، علوم دامی، خاک و آب، واحد اقتصادی اجتماعی و ترویجی و واحد بذر و نهال است.

وی با بیان اینکه آزمایشگاه های این مرکز شامل آزمایشگاه خاک و آب، بیوتکنولوژی و فیزیولوژی، گیاهپزشکی است، ابراز کرد:افزون بر تولیدات مرکز، نظارت های تخصصی در حوزه بذر غلات و حبوبات و ... و امور مربوط به ترویج و آموزش نیز صورت می‌گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه بخش کشاورزی شامل 96 هزار نفر بهره بردار است، افزود: سهم این بخش برابر با 3 هزار و 335 درصد است.

مرادی با بیان اینکه یکی از زمینه های توسعه شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی استان شامل گیاهان دارویی است، تصریح کرد:  توسعه گیاهان دارویی هم سو با سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی بوده و دارای ارزش اقتصادی بسیار بالا نسبت به سایر گیاهان زراعی دارد و  اغلب گیاهان دارویی در فضای و آب و هوایی خشک قابل کشت است.

* یکی از مشکلات بخش دانش‌بنیان، نبود تعامل و کانال ارتباطی مشخص برای فعالیت شرکت‌ها است

محمدی نایب رئیس اتاق تعاون استان زنجان نیز در این جلسه یکی از مشکلات استان را نبود فقدان ارزیاب دانش بنیان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل نبود بودجه معاونت علمی پژوهشی، تمام ارزیابی ها به صورت غیرحضوری و به شکل آنلاین صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در استان زنجان از 55 شرکت دانش بنیان، 15 شرکت در بخش تولید مواد پیشرفته، نانو فعال هستند، ابراز کرد: 11 شرکت در بخش فناوری اطلاعات، 11 شرکت در بخش برق الکترونیک و فتونیک، 7 شرکت در سایر بخش ها از قبیل معدن، 2 شرکت در بخش فناوری زیستی، 1 شرکت در بخش تولیدات دارویی، 9 شرکت تجهیزات ساز مشغول به فعالیت هستند.

نایب رئیس اتاق تعاون استان زنجان با تاکید بر اینکه تجمیع شرکت های دانش بنیان در یک محل مشترک از جمله اتفاقات خوبی خواهد بود که به توسعه و رشد شرکت ها نیز کمک خواهد کرد، تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود در بخش دانش‌بنیان، نبود تعامل و کانال ارتباطی مشخص برای این 55 شرکت فعال است که با ایجاد انجمن و تشکل میتوان این مشکل را مدیریت کرد.

*رسیدن به به اهداف متعالی شرکت‌های دانش‌بنیان در گرو توجه  به اسناد بالادستی است

در ادامه نیز علیرضا فیروزفر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با تأکید بر لزوم حمایت بیشتر از پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: عدم ارتباط با صنعت برای شرکت‌های در حال رشد مشکلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

ایشان با اشاره به اینکه رسیدن به اهداف متعالی در این حوزه نیازمند توجه  به اسناد بالادستی است، تصریح کرد: باید در این حوزه نسبت به تسهیل‌گری امور شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام کنیم.

وی همچنین به نقش تاثیرگذار دانشگاه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در صورتی که اتاق  بازرگانی میزکار تسهیل‌گری ایجاد کند بسیاری از مشکلات حل شده و دانشگاه‌ها نیز قادر خواهند بود که با آموزش‌های بالاتر نسبت به چابک‌سازی امور اقدام کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان اتاق بازرگانی را نماینده طیف وسیعی برای بخش‌خصوصی معرفی کرد و گفت: می‌توان با محوریت اتاق بازرگانی در راستای تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات مناسبی انجام داد.

وی تصریح کرد: آنطور که مشخص است، عمده‌ترین مشکل این واحدها ارتباط‌‌گیری با بخش‌های مختلف است که البته دانشگاه‌ها نیز می‌توانند در این مهم تاثیرگذار بوده و نقش مهمی را ایفا کنند.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.