دومین جلسه کمیسیون تجارت و روابط خارجی اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، دومین جلسه کمیسیون تجارت و روابط خارجی اتاق با حضور فعالان بخش خصوصی و نمایندگان دستگاه‌های دولتی در محل اتاق برگزار شد.

*ترکیه در صدر آمار واردات و صادرات استان زنجان قرار دارد

در ابتدای این جلسه مهندس مهدی رنگ رونا رئیس کمیسیون تجارت و روابط خارجی اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به نامه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای انتخاب و ارتباط با کشورهای هدف در سال جاری، اظهار کرد: چند کشور هدف و یک کشور جدید برای برقراری روابط تجاری در سال جاری انتخاب شود.

ایشان با اشاره به مشکلاتی که در دریافت آمار از گمرک وجود دارد، تصریح کرد: نبود آمار بررسی و اظهار نظر در رابطه با مشکلات موجود بر سر راه صادرات و واردات را دچار مشکل می‌کند.

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون تجارت و روابط خارجی اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه در حال حاضر روند صادرات رو به بهبود و از وضعیت مطلوبی برخوردار است، خاطرنشان کرد: امید است با توجه به روابط بین بخش خصوصی و بخش دولتی و به ویژه بانک مرکزی، این روند بهبود مستمر پیدا کند.

ایشان با اشاره به 10 کشور عمده صادرات و واردات از استان زنجان، ابراز کرد: ترکیه با 310 میلیون دلار در رتبه نخست صادرات استان زنجان قرار دارد که پس از آن کشورهای عراق، امارات، هند، چین، ویتنام، پاکستان، ترکمنستان، ایتالیا و دیگر کشورها در رده‌های بعدی قرار دارند.

مهندس رنگ رونا با بیان اینکه در بخش واردات نیز ترکیه با ۱۴۲ میلیون دلار رتبه نخست واردات استان زنجان را دارد، گفت: بعد از این کشور، آلمان، ایتالیا، چین، سوئیس، بلاروس و دیگر کشورها قرار دارند.

ایشان با تأکید بر اینکه بازارهای فعلی صادراتی استان باید حفظ و رونق بیشتری پیدا کند، گفت: در مرحله بعد باید به کشورهای جدیدی برای پیدا کردن بازارهای صادراتی توجه شود.

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون تجارت و روابط خارجی اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه بازار کشور سوریه نیز می تواند نگاه‌های جدیدی را به خود معطوف کند، افزود: به ویژه در بحث ساختمان و موارد دیگر بازار این کشور نیز مد نظر است.

* لزوم برنامه‌ریزی صادرات کالاهای جدید و متنوع به بازار کشورهای جدید

مهندس امیر علی مسیبی معاون بازرگانی سازمان صنعت معدن و تجارت استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه هر ساله بازارهایی در ارتباط با کشورهای هدف تجارت، برنامه ریزی می شود، ابراز کرد: سازمان انتظار دارد تا در رابطه با این کشورهای اقدامات لازم در کارگروه‌ها و میزهای تخصصی صورت گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در سال جاری چند کشور برای توسعه تجارت انتخاب تا مشکلات و موارد مربوط به تجارت با آن کشورها احصا شود، تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ باید چند کشور و یک کشور جدید برای برگزاری میزهای تخصصی و همچنین توسعه تجارت مشخص و اقدامات لازم صورت گیرد.

مسیبی با اشاره به اینکه اعزام و پذیرش هیات های تجاری از کشورهای مختلف در دستور کار قرار گیرد، خاطرنشان کرد: صادرات کالاهای جدید و متنوع به بازار کشورهای جدید نیز مدنظر باشد.

در این جلسه همچنین مهندس گنج خانلو معاون اداره کل گمرک استان زنجان با بیان اینکه گمرک یک سازمان خدمت رسان است، ابراز کرد: این سازمان موظف به ارائه خدمات به متقاضیان خود بوده و آمارها نیز مستقیم با این مراجعات در ارتباط است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کشور باید هدف نخست حفظ بازارهای فعلی باشد، گفت: در وهله بعدی می توان به کشورهای جدیدی نگاه کرد که در این بین کشورهای عضو CIS از اهمیت بالایی برخوردار است.

گنج خانلو افزود: آسیب‌شناسی لازم برای عدم حضور محصولات تولید ما در این بازارها یک موضوع بسیار مهم است.

در ادامه این جلسه نمایندگان بخش خصوصی نیز در رابطه با دستور جلسات بحث و گفت‌وگو کردند که مهم‌ترین آنها رشد صادرات از مبدا استان زنجان به کشورهای همسایه و برنامه‌ریزی برای اعزام و یا پذیرش به کشورهایی که با استان زنجان مراودات تجاری دارند از مهم‌ترین مباحث مطرح شده بود.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.