معاون وزیر صمت در اتاق بازرگانی زنجان: ۹۳ درصد صنایع کشور شامل صنایع خُرد و کوچک است

مهندس محسن صالحی نیا معاون محترم وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران  در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان در محل اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه ۸۱۳ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد، گفت: این وزارتحانه برای فعالیت مجدد ۱۳۵۰ واحد راکد برنامه دارد.

ایشان با بیان اینکه  در حال حاضر ۹۳ درصد صنایع کشور شامل صنایع خُرد و کوچک است، ابراز کرد: در سطح کشور ۴۴ هزار واحد تولیدی و صنعتی در ۸۲۰ شهرک صنعتی مستقر است‌ که حدود حدود ۲۲ درصد این واحدها در حالت رکود قرار دارد و سایر واحدهای تولیدی با ظرفیت بین ۳۰ تا ۵۰ و ۵۰ تا ۷۰ و ۷۰ درصد به بالا مشغول فعالیت تولیدی هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به اشتغال‌زایی ۸۸۰ هزار نفری واحدهای صنعتی در کشور اشاره کرد و افزود: از این تعداد  برای ۲۰ هزار و ۵۰۰ نفر در زنجان اشتغال‌زایی ایجاد شده است

مهندس صالحی نیا با اشاره به اینکه سعی ما بر این بوده در مصوبات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به حمایت از تولیدکنندگان تاکید شود، خاطرنشان کرد: همچنین تلاش می‌شود نقدینگی و تسهیلات با درصد مناسب برای صنعتگران در بودجه در نظر گرفته شود که البته این مهم هماهنگی بیشتر بانک‌ها برای تامین مالی این تسهیلات را می‌طلبد، البته این تسهیلات توسط بانک مرکزی ابلاغ شده و باید این تسهیلات طبق قانون و مصوبات پرداخت شود.

وی با بیان اینکه شرکت شهرک‌ها زنجان با ۱۶ شهرک و تأسیس یک شهرک صنعتی در حال توسعه است، خاطرنشان کرد: هر چند اعتقاد ما توسعه شهرک‌های موجود است و توسعه زیرساخت‌ها با هزینه بخشی از ارزش‌افزوده در دستور کار قرار دارد.

 مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران از اجرای طرح  ۵۴ قلم محصول صنعتی در پنج ماه نخست سال جاری خبر داد، افزود: امسال تولید صنایع مبتنی بر فرآوری معادن مانند فولاد، مس، سیمان، کاشی و سرامیک روند افزایشی داشته و کانال‌هایی مانند لوازم خانگی، خودرو به دلیل کاهش نقدینگی و کاهش سهم بازار با روند کاهشی مواجه بوده است.

مهندس ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه مقرر شده تاکالاهای تولید داخل، در یک لیستی ثبت شود، اظهار کرد: این کار در راستای ممنوعیت واردات آنها است که در حوزه نساجی، نخ پنبه و نخ اکلریک را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ واحدها، تامین مواد اولیه است، تصریح کرد: واحدهایی که در خارج از کشور فعالیت دارند، دارای منابع ارزی خارج از کشور هستند و ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز برای این واحدها مشکلاتی را به وجود آورده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اضافه کرد: انتظار می‌رود برای تامین مواد اولیه و واردات بدون انتقال ارز راه‌حل‌هایی پیش‌بینی شود.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.