به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، ششمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق زنجان همزمان با سومین جلسه میز صادرات محصولات کشاورزی استان در محل سالن جلسات اشراق سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد.

در این جلسه مهندس مهدی رنگ رونا رئیس محترم کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به فرصت‌های پیش روی بخش کشاورزی استان برای حضور در بازار کشورهای مختلف، اظهار کرد: افزون بر بازارهای سنتی باید به بازارهای جدیدی در کشورهای دیگر از جمله هند نیز توجه کنیم.

ایشان با بیان اینکه استان زنجان ظرفیت افزایش صادرات محصولات کشاورزی به هند را دارد، ابراز کرد: بازار این کشور ظرفیت بالایی به لحاظ صادرات دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به حضور ایران در اتحادیه کشورهای اوراسیا، گفت: استان زنجان روابط بسیار خوبی با این کشورها از سالیان گذشته داشته است.

مهندس رنگ‌رونا با تاکید بر اینکه روابط اقتصادی استان زنجان با کشورهای اوراسیا همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: از ظرفیت به وجود آمده برای کار با این کشورها باید بهترین استفاده ممکن را صورت داد.

در ادامه این جلسه مهندس هاشم حاج علی اکبری عضو محترم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان نیز بر کار دقیق و کارشناسی شده برای بررسی مسائل و مشکلات تاکید کرد و اظهار داشت: برای حضور موفق در بازارهای جهانی باید خود را با شرایط این بازارها وفق دهیم.

ایشان تصریح کرد: موافق واردات نیستیم، اما باید بررسی کرد که چرا واردات محصولی چون روغن زیتون در حالی که تولید آن در کشور وجود دارد، انجام می‌شود.

در ادامه این جلسه مهندس عبدالله جعفری معاون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه از جمله دغدغه‌های اصلی تجار نبود مطالعات در رابطه با بازارهای هدف صادراتی است، ابراز کرد: مساحت استان زنجان 1.34 درصد کل کشور است در حالی که اراضی کشاورزی استان 3.6 درصد کل کشور را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سهم بخش کشاورزی استان زنجان در تولید محصولاتی از جمله زیتون، لوبیا، زردآلو و قیسی، فندق، توت فرنگی و ... در کشور در رتبه‌های بالا قرار دارد، گفت: استان در تولید برخی از محصولات کشاورزی دارای مازاد تولید است که این محصولات قابلیت صادراتی دارد.

مهندس وحید سالک دبیر کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه کشورهای منطقه اوراسیا را از بهترین نقاط اقتصاد کشاورزی عنوان کرد و ابراز داشت: بیشترین واردات ما از این ناحیه بوده و 60 درصد صادرات ما نیز به همین کشورها است.

ایشان با اشاره به اینکه فرصت های زیادی برای کار با کشورهای اوراسیا وجود دارد، افزود: ورود تشکل‌ها و انجمن‌ها می‌تواند در راستای کار بیشتر پیرامون این موضوع راهگشا باشد.

در ادامه این جلسه نمایندگان بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی پیرامون مباحثی از جمله واردات روغن زیتون و عدم ممنوعیت آن، تولید زیتون استان زنجان در سال جاری، بررسی تولید محصولات زراعی و باغی استان تا پایان سال، مشکلات مربوط به تولید، فروش و بازاریابی محصولات کشاورزی، توجه به استاندارد کشورهای مختلف در صادرات محصولات کشاورزی، برندسازی و نشان جغرافیایی برای محصولات تولیدی استان و ... به بحث و تبادل نظر پرداختند.

انتهای پیام/الف.میم 

 

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.