بررسی فرصت‌های تجاری زنجان از ظرفیت موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، هفتمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز با محوریت بررسی نحوه بهره مندی از اولویت های تجاری منعقد شده در تفاهم نامه بین کشور ایران و اتحادیه ارواسیا ظهر روز سه‌شنبه 19 آذرماه در محل اتاق بازرگانی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه وحید سالک دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه می توان از طریق اوراسیا با کشورهای دیگر جهان نیز ارتباط تجاری برقرار کرد، گفت: فرصت خوبی برای کشور ایران با عضویت در اتحادیه آسیا فراهم شده که باید از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

نوری مدیرکل تعاون روستایی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به تامین برخی از محصولات کشاورزی و گیاهان دارویی در این سازمان، ابراز کرد: در حوزه تامین برخی از محصولات کشاورزی و گیاهان دارویی ظرفیت مطلوبی وجود دارد.

وی با بیان اینکه موضوع استانداردهای کشورهای اوراسیا برای تولید محصولات از اهمیت بسزایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: این استانداردها برای تولید محصولات با کیفیت باید در اختیار فعالان این حوزه قرار گیرد.

عبدالله جعفری معاون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه استان زنجان روابط خوبی با کشورهای اتحادیه اوراسیا از قدیم داشته و صادرات و واردات خوبی صورت گرفته است، ابراز کرد: عضویت در این اتحادیه پنجره جدیدی برای توسعه و تسهیل روابط ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید به بهترین شکل ممکن از فرصت کشورهای اتحادیه اوراسیا استفاده کرد، خاطرنشان کرد: این موافقت‌نامه برای استفاده همه استان‌های کشور بوده که به همین جهت استان زنجان نیز باید از این مهم به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه محصولات تولیدی کشاورزی ما ظرفیت و قابلیت حضور در بازارهای جهانی را دارد، خاطرنشان کرد: سهم ما از میزان صادرات به اوراسیا مطلوب نیست و نسبت واردات ما به صادرات به این کشورها بیشتر است.

در این جلسه موضوع برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی محصولات کشاورزی در مرکز استان، موضوع استانداردهای رایج در کشورهای اوراسیا و ضوابط و قوانین جاری تجاری و صادراتی، موضوع گمرک در کشورهای هدف صادراتی، اطلاع رسانی به کشاورزان برای تولید محصولات و الگوی کشت و تشویق به حضور شرکت‌های دانش بنیان در تولید و خدمات حوزه کشاورزی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام/الف.میم

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.