چکیده نتایج پایش ملی محیط کسب و کار در پاییز 1398 - رتبه سوم استان زنجان در بهترین وضعیت محیط کسب وکار نسبت به سایر استان­ها

بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب وکار ایران در پاییز 1398، رقم شاخص کل، 6.03 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) محاسبه شده که بهتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (تابستان 1398 با میانگین 6.07) است. همچنین این ارزیابی بیانگر آن است که از دید فعالان اقتصادی مشارکت­کننده در این پایش، در اکثر استان­ها وضعیت بیشتر مؤلفه­های مؤثر بر محیط کسب وکار ایران در پاییز 1398، بسیار جزئی مساعدتر شده است.

در پاییز 1398، فعالان اقتصادی مشارکت­کننده در این پایش، سه مؤلفه: 1- غيرقابل پيش­بيني بودن و تغییرات قيمت مواد اوليه و محصولات، 2- بی­ثباتی سیاست­ها، قوانین و مقررات و رویه­های اجرایی ناظر به کسب و کار و 3- دشواری تأمین مالی از بانک­ها را نامناسب­ترین و سه مؤلفه: 1- محدوديت دسترسي به آب، 2- محدوديت دسترسي به حامل­های انرژی (برق، گاز، گازوییل و...)، و 3- نحوه استقبال مشتریان از نوآوری و ابتکار و ارائه خدمات و محصول را مناسب­ترین مؤلفه­های محیط کسب وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه­ها ارزیابی نموده­اند. قابل ذکر است که در 4 دوره نخست اجرای این طرح، دشواری تأمین مالی از بانک­ها به عنوان نامساعدترین مؤلفه کسب و کار ارزیابی شده بود اما در 9 دوره اجرا از پاییز 1396 تا پاییز 1398، غيرقابل پيش­بيني بودن و تغییرات قيمت مواد اوليه و محصولات، نامساعدترین مؤلفه کسب و کار ارزیابی شده است.

بر اساس یافته­های این طرح در پاییز 1398، استان­هاي چهار محال و بختیاری، تهران و البرز به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب و کار و استان­هاي آذربایجان غربی، گیلان و زنجان به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب و کار نسبت به سایر استا­ن­ها ارزیابی شده­اند.

براساس نتایج این پایش در پاییز 1398، وضعیت محیط کسب و کار در بخش خدمات در مقایسه با بخش­های صنعت و کشاورزی نامناسب­تر ارزیابی شده است. در بین رشته فعالیت­های اقتصادی، رشته فعاليت­های: 1- آبرسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت­های تصفیه، 2- اطلاعات و ارتباطات و 3- آموزش، به ترتیب دارای بدترین وضعیت کسب و کار و رشته فعاليت­های: 1- سایر فعالیت­های خدماتی، 2- مالی و بیمه و 3- فعالیت اداری و خدمات پشتیبانی به ترتیب بهترین وضعیت کسب و کار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت­های اقتصادی درکشور داشته­اند.

نظر شما
همه ی نظرها (1)
  • من و تو

    1 ماه پیش

    خوب وقتی محیط خالی و قبلا هیچ رشدی اتفاق نیفتاده معلومه تو بدترین شرایط دوتا شرکت بزنن شاخصتون بالا میره. واقعیت توی خیابون های این شهره ولی شما فقظ چشمتون به فیش حقوقی تونه و خودتون،وگر نه هر کسی یه 20 صفحه اقتصاد خونده باشه میفهمه ینی چی