رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان: بازارهای صادراتی استان زنجان نیازمند تغییر و بازنگری است

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، مهدی رنگ رونا ظهر امروز در پنجاه و سومین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان با اشاره به این که شیوع ویروس کرونا منجر به ایجاد مشکلاتی برای صادرات محصولات تولیدی استان زنجان شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه 70 درصد صادرات استان به ترکیه ، بسته بودن مرزهای کشور ترکیه و ایران، موجب کاهش صادرات استان شده است.

وی با اشاره به اینکه می توان پروتکل های بهداشتی مورد دو طرف توافق دو طرف ایران و ترکیه را برای صادرات اجرایی کرد، تصریح کرد: باز شدن مرز رازی و صادارت از طریق ریل به ترکیه صورت گرفته اما ازدحام  روند آن را با کندی مواجه کرده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با اشاره به مشکلات صادرات به کشورهای همسایه از جمله عراق، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان با شیوع ویروس کرونا، ابراز کرد: در این بین صادارت از طریق دریا به کشورهای عمان و قطر با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته در حال انجام است.

رنگ رونا در ادامه گفت: با توجه به عمده مقصد صادرات محصولات تولیدی استان زنجان به ترکیه و شیوع ویروس کرونا که موجب مشکلاتی شده است، باید بازارهای صادراتی نیازمند تغییر و بازنگری است.

وی با بیان اینکه عمده صادرات استان شمش روی است که در دو سال گذشته با محدودیت مواجه شده است، ابراز کرد: با توجه به اینکه بازار این محصول در کشور به وضعیت ثبات رسیده است تجار باید بتوانند مازاده تولید و محصولات خود را صادر کنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان اشاره ای به موضوع پروتکل همکاری راه‌آهنی ایران و ترکیه نیز اشاره کرد و افزود: بر اساس این پروتکل چنانچه ۷۰۰ کیلومتر طول خط راه آهن برای صادارت بوده و میزان صادرات ۵۰۰ تن به بالا باشد، تخفیف خوبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته می‌شود که زنجان تنها به دلیل ۴۱ کیلومتر کمتر موفق به استفاده از این امتیاز مهم نشده است .

رنگ رونا تصریح کرد: در صورت استفاده از این ظرفیت برای صادرکنندگان استان و به ویژه در تناژهای بالا، کاهش هزینه‌های صادارتی را در پی خواهد داشت.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.