در دومین جلسه کمیسیون آی تی و کسب و کارهای دانش بنیان اتاق زنجان مطرح شد؛  ایجاد ارتباط بین فعالان اقتصادی و کسب و کارهای دانش بنیان و آی تی جهت توسعه کسب و کارها

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، دومین جلسه کمیسیون آی تی و کسب و کارهای دانش بنیان اتاق زنجان، عصر روز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه با حضور اعضا در سالن جلسات شهید شهریاری، برگزار شد.

فریبرز پلوئی دبیر کمیسیون آی تی و کسب و کارهای دانش بنیان اتاق زنجان در ابتدای این جلسه با بیان اینکه اهداف این کمیسیون ، تقویت و توسعه ی هرچه بیشتر کسب و کارها در این بخش است، اظهار کرد: کمیسیون سعی دارد با احصای مشکلات شرکت ها و مجموعه ها در بخش‌های مرتبط با کمیسیون در راستای تسهیل و حل مشکلات فعالان این حوزه حرکت کند. وی با بیان اینکه بخش کشاورزی نیز بخش بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در کشور است، تصریح کرد: کسب و کارهای دانش بنیان در این حوزه کم نبوده و می توانند تاثیرگذاری بسیار خوبی از خود داشته باشند.

محسن حمیدی رییس کمسیسون آی تی و کسب و کارهای دانش بنیان نیز اظهار داشت شرکت های دانش بنیان و محققان دانشگاهی می توانند قبل از آغاز کار بر طرح های خود  ، در زمینه ی اطلاعات تجاری آنها از اتاق بازرگانی ، اطلاعات دریافت نمایند که امکاسنجی طرح هایشان تا حد ممکن انجام شود  و اجرای طرح ها منتج به نتیجه شود.

محمود ضرابی نایب رئیس نخست اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه ارائه تسهیلات در بخش‌های مختلف باید به اطلاع واحدهای فعال در حوزه آی تی و کسب و کارهای دانش بنیان برسد، ابراز کرد: لازم است دستگاه‌های دولتی را در به کارگیری شرکت های فعال حوزه آی تی و دانش‌بنیان  ترغیب نمود. وی با اشاره به اینکه فکر و سرمایه در کنار یکدیگر می‌توانند شکوفا شوند، خاطر نشان کرد: از تلفیق تجربه ی صنعت و دانش افراد و شرکت های دانش بنیان می توان نیاز جامعه  را برطرف نمود.

در ادامه ، وحید فرخی رییس گروه بازار شرکت برق منطقه ای ، بیان داشت براساس مطالعات و بررسی هایی که قبلا در مورد وضعیت فناوری اطلاعات استان صورت گرفته ، وضعیت فروش سخت افزار استان از میانگین کشوری بالاتر است اما در سایر موارد چنین نیست و بر استفاده از بررسی های انجام شده تاکید نمود.  

همچنین ، افشین آشوری رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان با بیان اینکه کشاورزی هوشمند موضوعی است که می تواند در دستور کار قرار گیرد، اظهار کرد: با پروژه های کشاورزی هوشمند می‌توان در راستای شکوفایی و ایجاد بازار برای شرکت های بخش فناوری اطلاعات اقدام نمود. وی همچنین افزود شرکت ها مشکلات مشابه و مشترک در زمینه ی بیمه و دارایی دارند.

امیر شهبازی مدیر انفورماتیک شرکت مخابرات استان نیز اظهار نمود تعامل کمیسیون با اتاق ایران نیز مد نظر قرار گیرد و از ظرفیت های مربوطه در جهت اهداف کمیسیون استفاده شود. وی بر تعیین جایگاه استان ازجنبه ی فناوری اطلاعات  برمبنای مطالعات انجام شده وانجام بررسی های لازم تکمیلی نیز تاکید ورزید.

ولی افشاری معاون مطالعات اقتصادی اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه اتاق به عنوان پارلمان بخش خصوصی ماموریت‌هایی از جمله حمایت و تسهیل گری و پیگیری مشکلات فعالان اقتصادی و صنعتی را بر عهده دارد، اظهار کرد: شناسایی قوانین مخل در این زمینه می‌تواند از جمله اقدامات کمیسیون در برنامه های آتی باشد و می توان از ظرفیت های اتاق برای رفع آنها استفاده نمود از جمله طرح پیشنهادات در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و کارگروه رفع موانع . همچنین وی با بیان اینکه صنعت و تولید در بخش‌هایی نیازمند دانش به روز هستند، ابراز کرد: کمیسیون می‌تواند حلقه ی واصله بین فعالان آن دو باشد .

ولی الله ایمانی کارشناس  حوزه ی کسب و کار نیزبا اشاره به اینکه حمایت از کسب و کارهای نوپا، نیازی جدی است، ابراز کرد: احصای مشکلات شرکت های دانش بنیان و تلاش برای رفع آنها و همچنین ایجاد حلقه ی واصل بین شرکت ها ، دانشگاه و دولت ونیز راهنمایی واحدهای فناور می تواند توسعه ی این بخش را در پی داشته باشد.وی با تاکید بر اینکه کمیسیون آی تی و کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی زنجان باید به صورت عملیاتی کار کند، تصریح کرد: ایجاد ارتباط دوسویه می تواند در این بخش بین فعالان اقتصادی و فعالان حوزه کسب و کارهای دانش بنیان مثمر ثمر واقع شود.

جلال صبا مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه زنجان نیز در این جلسه با اشاره به تحصیل 10 هزار دانشجو و دارا بودن ۴۰۰ عضوهیات علمی در دانشگاه زنجان بعنوان دانشگاهی مادرو شامل تمام زمینه های تخصصی ، ضمن اشاره به ظرفیت عظیم مذکور ابراز کرد: این کمیسیون می تواند با توجه به رسالت اتاق بازرگانی ، خلاء ارتباط شرکت ها وکارخانجات را با نیروهای فکری و دانشگاهی رفع نموده و اتصال صحیح و کارآمدی در این رابطه را برقرار نماید. همچنین تهیه ی خوراک و ایده های کاری برای شرکت های دانش بنیان خیلی مهم است که کمیسیون می تواند در این زمینه نیز گام بردارد. وی افزود دانشگاه زنجان با حدود یکصد عضو هیات علمی در بخش کشاورزی و قدمت خود در این بخش ، ظرفیت بالقوه ی خوبی برای فعالیت های دانش بنیان در بخش کشاورزی دارد به ویژه در زمینه ی محصولات سالم ، گیاهان دارویی و تجهیزات کشاورزی.

مهدی محمودی نماینده سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مشکل اصلی بخش کشاورزی ، نبود الگوی کشت است و متاسفانه حرکت خوبی که چندسال پیش در این زمینه آغاز شده بود متوقف شد ، افزود طراحی سامانه ای بدین منظور ضروری می باشد. وی همچنین ابراز نمود که شرکت هایی دانش بنیان در بخش کشاورزی تاسیس شده اند که نیاز به حمایت دارند.

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.