در پنجاه و پنجمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان مطرح شد؛ پیشنهاد تشکیل هلدینگ سرمایه گذاری با مشارکت مردم استان زنجان

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، پنجاه و پنجمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ظهر روز سه شنبه ۳۱ تیرماه در سالن جلسات شهید شهریاری اتاق بازرگانی زنجان و سالن جلسات استانداری و با حضور دستگاه‌های اجرایی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

بررسی برنامه های مرتبط با حوزه بازار سرمایه و مشکلات شرکت‌های بورسی استان و شرکت های حائز شرایط پذیرش در بورس اوراق بهادار از جمله محورهای اصلی این جلسه بود.

در ابتدای این جلسه محمود ضرابی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر لزوم تسهیل ورود شرکت های استان به بورس، اظهار کرد: در استان زنجان اقبال عمومی خوبی نسبت به بازار سرمایه و بورس وجود دارد که از سال های گذشته خود را نشان داده است.

وی با اشاره به اینکه دلایل مختلفی جهت افزایش اقبال مردم به بورس وجود دارد، تصریح کرد:  از جمله این دلایل می توان به تغییر در نرخ سپرده‌های بانکی اشاره کرد که گرایش بیشتر مردم به بورس را رقم زد.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی زنجان تاکید کرد: تقویت هرچه بیشتر بورس، می تواند طرح های توسعه شرکت ها را نیز تسریع بخشیده و آغاز آنها را کلید بزند.

در ادامه سهند علی فلاحی نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی زنجان نیز اشاره ای به موضوعات روز اقتصاد ایران و استان زنجان داشت و اظهار کرد: تامین ارز واحدهای تولیدی یکی از مشکلات موجود است، واحدها و فعالان اقتصادی درگیرمشکلات تامین ارز هستند که بانک ها نیز مشکلاتی در زمینه ارز حاصل از صادرات دارند.

وی با بیان اینکه برخی از مشکلات موجود خارج از اختیار واحدهای تولیدی است، ابراز کرد: در استان زنجان در موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات مشکل خاصی وجود ندارد و در پایش ارزی استان، خوشبختانه زنجان انضباط مالی خوبی دارد.

مهدی رنگ رونا رئیس کمیسیون تجارت و روابط خارجی اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مردم زنجان حضور خوبی در بورس دارند و در دریافت کد بورسی در زمره استان های پیشرو کشور هستیم، گفت: می توان از این اقبال عمومی در راستای منافع استان استفاده نمود و هلدینگ سرمایه گذاری را با حضور و مشارکت خود مردم استان تاسیس کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه دولت باید حمایت های خود از بورس را ادامه داده و جلوی برخی از شایعات در این زمینه گرفته شود، ابراز کرد: 16 شرکت استان در بورس حضور دارند که می توان با حمایت از شرکت های کوچک و متوسط زمینه حضور این دسته از واحدهای تولیدی در بورس را نیز فراهم کرد.

در ادامه ابوالفضل عباسچیان مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان با بیان اینکه بازارهای مالی همچون بازار پول و سرمایه دارای ابزارهای قدرتمندی مانند پول، اوراق سهام، اوراق قرضه و نهادهای مالی قوی شامل بانک‌ها، بیمه‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های بازنشستگی و بورس هستند، گفت:  با ساماندهی و هدایت دریافت و پرداخت‌ها از طریق بازار سرمایه در سایه تامین منابع مالی، تمام زیربخش‌های اقتصادی تسهیل می شود.

وی با اشاره به اینکه نقش بازارهای سرمایه این بوده که سرمایه‌های راکد را جمع‌آوری و تجهیز و در بخش مولد به کار می‌گیرد، افزود: افزایش شفافیت، تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی، جمع‌آوری منابع راکد، نقدشوندگی دارایی‌ها و بهبود وضعیت مالی شرکت‌ها شاخصه‌های اصلی بورس هستند.

عباسچیان با اشاره به آمار میزان پرداخت تسهیلات بانکی و عملکرد بورس طی سال های گذشته، بیان کرد: در سه ماهه سال جاری، سهم تسهیلات شبکه بانکی ۲۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اما سهم بورس ۴۲ هزار میلیارد ریال بوده که عملکرد بورس ۲ برابر بانک‌ها شده که این امر نشان می‌دهد که تامین منابع مالی در کشور به سمت بازار سرمایه و بورس حرکت می‌کند که ساختار اقتصادی هم بر این اساس باید تجدید نظر شود.

ناصر فغفوری رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه بر اساس قوانین، خرید و فروش هرگونه سهام و فیش مراکز تجاری و مسکونی در بنگاه‌های املاک، ممنوع و غیرقانونی بوده و در صورت بروز مشکل در اینگونه معاملات، هیچ مرجع قانونی نمی‌تواند به آن رسیدگی کند، اظهار کرد: بازار فرابورس از ابتدای سال جاری در اولویت برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و ۱۲ واحد تولیدی که درخواست پذیرش در بورس و عرضه اولیه را داشتند به مرکز معرفی شده است.

فغفوری افزود: در صورتی که اتاق بازرگانی زنجان، واحدهایی را برای عرضه سهام معرفی کند، می‌توان آنها را به تهران اعلام کرد.

بخش پایانی این جلسه با صحبت های فتح الله حقیقی استاندار زنجان ادامه یافت و وی با تاکید بر اینکه آموزش عملیاتی بورس به تازه‌واردان بازار سرمایه باید ارائه شود، گفت: بر اساس آمارها، استان زنجان از سالیان پیش تعداد بالایی از فعالان را در بورس داشته که این میزان همزمان با افزایش کشوری در استان نیز شدت بیشتری یافته است.

وی ادامه داد: آموزش عملیاتی به فعالان حوزه بورس مدنظر باشد تا افراد سودجو نتوانند با اطلاعات غلط بازار را هیجانی کرده و ارزش کاذب برای برخی شرکت‌ها ایجاد کنند و تهدیدی برای سرمایه مردم باشند، 

وی با استقبال از پیشنهاد اتاق بازرگانی زنجان در رابطه با حمایت از حضور واحدهای کوچک و متوسط در بازار سرمایه، خاطرنشان کرد:  کمک به شرکت‌های کوچک و متوسط ، باید بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد، چرا که کشوری مثل ژاپن با حمایت از کسب ‌و کارهای کوچک و خرد به قدرت حال حاضر خود رسیده است؛ البته این به معنی بی‌توجهی به واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگ نیست.

استاندار زنجان همچنین با اشاره به موارد مطرح‌شده در رابطه با مشکل تامین ارز واحدهای تولیدی که نیاز به واردات مواد اولیه دارند، خاطرنشان کرد: مصوبه‌ای در شورای تامین استان مصوب شد تا واحدهایی که تاییدیه حقوقی از بانک مرکزی ندارند و یا کالایشان در گمرک مانده است، بخشی از مشکلات‌شان حل شود.
انتهای پیام/الف.میم

 

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.