در کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان مطرح شد؛ خواب میلیارد ها سرمایه و 6 هزار و 500 اشتغال ازدست‌رفته در واحدهای راکد استان زنجان

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، ششمین جلسه کمیسیون صنعت اتاق، ظهر روز دوشنبه 3 شهریور ماه با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی در محل سالن جلسات شهید شهریاری اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد.
در این جلسه مروری بر روند فعالیت ها و اقدامات کمیته احیای صنایع راکد ذیل این کمیسیون شد و همچنین بررسی مشکلات شهرک های صنعتی و واحدهای تولیدی مستقر در آن با حضور مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان زنجان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
فرزاد عباسی دبیر کمیسیون صنعت در ابتدای این جلسه با اشاره به شیوع ویروس کرونا و اثرات موج دوم آن در استان بر روند برگزاری جلسات این کمیسیون، اظهار کرد: جلسات کمیسیون صنعت اتاق به دلیل وضعیت بیماری در استان زنجان به تعویق افتاد اما در این مدت دنبال و پیگیر مشکلات و احصای آنها بودیم.
وی با اشاره به مشکلاتی که ناشی از تحریم ها و شروع ویروس کرونا بر وضعیت واحدهای تولیدی و صنعتی، تصریح کرد: این دسته از مشکلات  همچون موضوع مواد اولیه باید احصا و برای جلوگیری از مشکلات در آینده برای آنها راه حلی در نظر گرفته شود.
در ادامه محسن حمیدی رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به برگزاری و پیگیری برنامه های این کمیسیون، ابراز کرد: یکی از برنامه های کمیسیون صنعت، جلسات کارشناسی احیای واحدهای راکد صنعتی در استان بود که سه جلسه آن برگزار و در آن با شناسایی و رفع مشکلات نسبت به چرخه بازگرداندن این واحدها اقدام می شود.
وی با بیان اینکه در مجموع  ۳۳۰ واحد تعطیل و راکد در استان زنجان وجود دارد، خاطرنشان کرد: حدود 6 هزار و 500 اشتغال ازدست‌رفته و میلیاردها تومان سرمایه راکد در این بخش از واحدهای تولیدی خوابیده است.
حمیدی با بیان اینکه در مدت فعالیت کمیته ۱۲۳ واحد تعطیل طی پایش صورت گرفته و تکمیل فرم اولیه بررسی مشکلات واحد های تعطیل مورد بررسی های کارشناسی صورت گرفته است، ابراز کرد: با ۳۰ واحد تولیدی راکد نیز تا به امروز جلسه کارشناسی گذاشته شده است. همچنین تعداد 18 واحد نیز در دستور جلسات کمیته احیاء قرار گرفته و پیگیرها و مکاتبات لازم با دستگاههای ذیربط در جهت احیاء آنها صورت گرفته است .
رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی زنجان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل مواد اولیه و تامین آن در واحدهای تولیدی استان زنجان، بر نظارت دقیق بر توزیع مواد اولیه سهمیه ای تاکید کرد و افزود: نباید با انجام دادن اقداماتی انگیزه تولید کننده و صادر کننده گرفته شود.
در ادامه این جلسه ایرج احمدی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان با اشاره به اینکه هر سال ۲۰۰ قرارداد مشاوره در بخش های مختلف به امضا می رسد، اظهار کرد: شهرکهای صنعتی از کلینیک‌ها و ... که در راستای تولید و حمایت از صنعت باشد، حمایت می کند.
وی با بیان اینکه استان زنجان نیز چون سایر استان‌ها دارای تعدادی از واحدهای راکد است، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۶۳ تاکنون ۲ هزار قرارداد با متقاضیان در این شهرک منعقد شده که ۳۰ درصد آنها خود اقدام به فسخ قرارداد کرده اند.
احمدی با اشاره به افزایش هزینه‌های اجرایی برای ایجاد واحدهای تولیدی طی سال های گذشته، گفت: طی دو سال گذشته ۶۵۰ قرارداد در شهرک های صنعتی استان منعقد شده که از این حیث رتبه چهارم در میزان قراردادهای کشور را دارد.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان با بیان اینکه ۲۱۶ قرارداد طی ۴ ماه گذشته بین شهرک های صنعتی و متقاضیان به امضا رسیده است، افزود: ما به دنبال افزایش خوشه های تولیدی و توسعه آنها همچون خوشه کفش هیدج در استان هستیم.
احمدی با بیان اینکه ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید و پیگیر اراضی واگذار راکد خواهیم بود، ابراز کرد: در سال ۱۳۹۸ در قالب ۲۰۳ قرارداد زمین به متقاضیان واگذار شده است.
در ادامه این جلسه مشکلات شهرکهای صنعتی استان از جمله شهرک صنعتی شماره یک و همچنین موضوعات کافه کارآفرینی و رویکردهای آموزشی و ... در جلسه به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

مهدیخانی مسول کلینیک صنعتی بسیج مهندسین صنعتی استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه زمین های که در شهرک ها برای ایجاد طرح ها واگذاری شده باید مورد پیگیری قرار گیرد، اظهار کرد: قیمت اعطایی زمین ها باید متعادل باشد و صرفا هیچ کاربری جز تولید برای انها تعریف نشده است.
انتهای پیام/الف.میم

نظر شما
همه ی نظرها (0)
نتیجه‌ای یافت نشد.