رئیس اتاق بازرگانی زنجان در شصت و نهمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان:

ارتقای ۱۰ رتبه ای شورای گفتگوی استان زنجان در کشور / انتخاب اتاق بازرگانی زنجان به عنوان اتاق معین کار با اوگاندا

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، شصت و نهمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان به ریاست دکتر محسن افشارچی استاندار زنجان و با حضور اعضا با رعایت پروتکل های بهداشتی در محل اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه ششمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال 1400 و شصت و نهمین جلسه شورا برگزار می شود، اظهار کرد: در خلال سفر ریاست محترم جمهور به استان زنجان اتاق بازرگانی توانست مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی و فعالان اقتصادی را در حوزه های مختلف در 10 بخش به رئیس‌جمهور ارائه کند.

وی ادامه داد: پس از یک هفته، گزارش اتاق بازرگانی زنجان اتاق به ۱۲ وزیر و معاونان رئیس جمهور و مدیران و مسئولان برای بررسی و رسیدگی  ابلاغ شده که نقطه امیدی است، برای پیگیری مشکلات و موانع و ارائه راهکارها در گزارشات کارشناسی برای خروج از وضعیت کنونی و عبور از آن می باشد.

یگانه فرد با بیان اینکه اتاق بازرگانی زنجان در مبحث توسعه تجارت اولین اتاقی بود که نقشه راه تجارت خارجی را تدوین کرد، تصریح کرد: این نقشه راه در ادامه مسیر تکمیل و به روز رسانی می‌شود هر چند موضوعاتی چون کرونا موجب آن شد که بخش‌هایی از این نقشه راه جنبه عملی پیدا نکند.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان اظهار کرد: نقشه راه تجارت خارجی استان مورد استقبال کلیه اتاق‌های ایران قرار گرفته و امید است با حمایت و پشتیبانی استاندار محترم این نقشه راه در استان عملیاتی و تجارت خارجی از وضعیت فعلی ارتقا و بهبود پیدا کند.

وی از انتخاب اتاق بازرگانی زنجان به عنوان اتاق معین کار با کشور اوگاندا خبر داد و گفت: برنامه ها در این زمینه و توسعه تجارت خارجی در حال تدوین است و برنامه دعوت از سفرا در استان صورت خواهد گرفت.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه 30 رایزن بازرگانی در استان زنجان حضور خواهند داشت، تصریح کرد: این برنامه 2 روزه طی یک ماه آینده صورت خواهد گرفت و رایزنان بازرگانی در حال آموزش برای اعزام به 30 کشور می‌باشند که فرصت بسیار مطلوبی است تا از ظرفیت این رایزنان با حضور در استان نهایت استفاده ممکن صورت گرفته و پتانسیل‌های استان را به آنها معرفی و به عنوان نماینده استان در کشورهای مختلف حضور داشته و فرصت توسعه تجارت برای استان زنجان فراهم شود.

یگانه فرد با بیان اینکه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در کشور از سال ۱۳۸۹  شکل گرفته است و دبیرخانه آن در اتاق مستقر می باشد.

وی با بیان اینکه مصوبات و گزارشات جلسات شورا برای اتاق ایران و وزارت کشور ارسال می‌شود، خاطرنشان کرد: جلسات شورای گفتگو در استان زنجان از سال ۱۳۹۲ آغاز شده، در شش ماهه اول سال با توجه به تغییرات رخ داده ۵ جلسه اصلی و از ابتدای سال تاکنون ۱۲ جلسه کارشناسی در استان برگزار شده است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه شورا تاکنون 20 مصوبه ملی داشته و در مجموع مصوبات آن ۸۳ درصد تاکنون محقق شده است، ادامه داد:  در ارزیابی امسال رتبه استان به 13 رسیده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۰ پله صعود داشته است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه پایش محیط کسب و کار نیز از سوی اتاق ها انجام می شود، اظهار کرد: در این بخش استان زنجان رتبه ۵ را در اختیار دارد که جا دارد از مدیران مربوطه و بخش خصوصی تقدیر شود.

یگانه فرد با اشاره به اینکه عمده مشکلات بیان شده از سوی فعالان اقتصادی در گزارشات مربوط به پایش محیط کسب و کار مربوط به غیر قابل پیش‌بینی بودن تغییرات، بی ثباتی سیاستها، تغییرات قوانین و مقررات و دشواری تامین مالی بوده که در استان زنجان نیز عمده مشکلات مطروحه مربوط به غیرقابل پیش‌بینی بودن محیط کسب و کار و تغییرات قیمت های مواد اولیه، تغییرات سیاست ها، وجود انحصار انتظار امتیاز و یا هر نوع رانت بوده که امید است در 6 ماهه دوم وضعیت استان زنجان بهبود پیدا کند

در ادامه این جلسه گزارشی از سوی اتاق بازرگانی زنجان در رابطه با وضعیت فرایندهای جذب سرمایه گذاری و قوانین و موانع مختلف کسب و کار ارائه شد که در آن اشاره و پیشنهاداتی در راستای حل مشکلات موجود و برداشتن  موانع کسب و کار از پیش پای سرمایه گذران مطرح شد.

سهند علی فلاحی نایب رئیس اتاق بازرگانی زنجان نیز با بیان اینکه مشکلات در بخش سرمایه گذاری بسیار بوده و  سرمایه گذار با مشکلات بسیاری در مسیر خود روبرو شده است، اظهار کرد: عدم هماهنگی بین دستگاهی در مسیر سرمایه گذاری یکی از مشکلاتی است که سرمایه گذار را سردرگم کرده است.

وی با بیان اینکه در عملیاتی کردن برنامه ها به خوبی شعارها و صحبت ها عمل نشده و در برخی موارد عملکرد یک دستگاه سرمایه گذار را از استان خارج کرد، ابراز کرد: شرایط کنونی شرایط ویژه است و انتظار این است تا در مسیر دچار مشکل نشده و بتوان با سهولت کار کرد.

صمد یوسفی اصل عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه سرمایه گذار و فعال اقتصادی که در شرایط کنونی و با این مشکلات در استان و کشور حضور دارد عاشق کشور و پیشرفت آن می باشد، اظهار کرد: مشکلات عدیده کار را برای سرمایه گذار در این حوزه سخت کرده و این روند موجب دلسردی سرمایه گذار شده  و این مشکلات بر سر راه و موانع کسب و کار موجود است.

وی با بیان اینکه اصلی ترین مشکل در اجرا بوده و در این مسیر مشکلات عدیده موجب سردرگمی سرمایه گذار می شود، گفت: اعتماد به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی و انتخاب مدیرانی جسور می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

انتهای پیام/الف.میم

آخرین ویرایش در یکشنبه, 05 دی 1400 10:07

دسترسی به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…