رییس انجمن صنایع دستی اتاق بازرگانی زنجان عنوان کرد: صنایع دستی زنجان، هنوز صاحب جایگاهی در بازارهای جهانی نیست

روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان به مناسبت روز جهانی صنایع دستی در گفتگو با فاطمه عبداللهی رییس انجمن صنایع دستی این اتاق بازرگانی، ضمن بررسی جایگاه صنایع دستی استان به چالش‌های کنونی و پیش‌روی این هنرهای دستی پرداخت.

 

فاطمه عبداللهی در این گفتگو خاطرنشان کرد؛ از نشانه‌ها، ‌ریشه‌های تاریخی و کاوش‌های باستان‌شناسانی مشهود است که استان زنجان خاستگاه دیرینه هنر و تمدن می‌باشد و چون زنجان ضمن داشتن مردمانی ذاتا هنرمند از ساختاری صنعت‌محور نیز برخوردار بوده، در گذر زمان، شاهد جذب و تلفیق خلاقانه این دو عنصر هنر و صنعت شده‌است. پتانسیل قابل رشد صنایع دستی در این استان غیرقابل انکار است، مردم خوش‌ذوقی که با تولید هنرهای دستی، ناگفته‌ها و شنیدنی‌های تاریخ و فرهنگ غنی این خاک را با زبانی صریح و روشن بیان می‌کنند قابلیت توسعه و شکوفایی این هنر صنعتی را بیشتر کرده‌ و در حال حاضر تحصیلات آکادمیک افراد در این زمینه و جذب علاقمندان به صنایع، خبر خوبی در بهتر دیده شدن صنایع دستی زنجان نسبت به گذشته دارد.

 

رییس انجمن صنایع دستی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان افزود؛ چاقو، چاروق، ملیله، مس، گیوه، گلیم و فرش از مهمترین و در حقیقت پر‌رونق‌ترین صنایع دستی استان هستند که بعضی‌ها نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است. اما متاسفانه برخی از این صنایع مانند چاروق به علت نبود بازار عرضه و عدم تمرکز در برندسازی، نفس‌های آخر را میکشند و در خطر جدی منسوخ شدن قرار دارند.

 

وی همچنین تاکید کرد؛ مدیران این حوزه در استان, دست‌اندکاران و تصمیم‌گیران دستگاه‌ها، جهت تغییر و ایجاد فضای مطلوب برای صنایع دستی استان، نیاز است از نمونه‌های موفق، الگوبرداری کنند، چرا که شرایط کنونی صنایع دستی استان زنجان، نیازمند حامی مالی و معنوی قدرتمندی برای تداوم و پایداری است.

 

فاطمه عبداللهی اذعان داشت؛ صنایع دستی بعضی از استان‌ها به طور قابل قبولی در کشور و بازارهای دنیا مطرح و شناسانده شده‌‌اند اما صنایع دستی زنجان با این همه عظمت، ظرافت و تنوع دور از دیدگان جهان و پشت درب‌های بسته باقی مانده است و آنگونه که شایسته و سزاوار است در معرفی و گنجاندن این تولیدات در بین سایر صنایع دستی فاخر و به‌نام دنیا تلاش و حرکتی نشده است.

 

ایشان در ادامه ابراز کرد؛ اعضای انجمن تازه تاسیس صنایع دستی اتاق بازرگانی زنجان، دغدغه‌‌مند رفع مسایل مذکور هستند و این صنعتگران و هنرمندان به‌نام استان که در این تشکل حضور دارند همواره تلاش خواهند کرد که با انرژی، خلاقیت، دلسوزی، همفکری و هم‌افزایی و تشکیل اتاق فکر و جذب اعضای کارآمد و با تجربه حمایت‌های خود را که نیاز اصلی تمامی هنرمندان و صنعتگران امروز است به سمت آنها هدایت ‌و با مرتفع ساختن موانع موجود، عملکرد و وضعیت صنعتگران را بهبود دهند.

 

رییس انجمن صنایع دستی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان تاکید کرد؛ ما به‌ اندازه یک حرف اما به وسعت یک دنیا کار داریم تا به جای نهان ماندن، هنر و صنایع دستی‌مان را جهانی کنیم و بدون تردید برای تحقق این مهم، نیاز به همتی والا، همدلی و همسویی است که آن هم منوط به اتحاد و اجرای کار تیمی متعهدانه می‌باشد.

 

وی در پایان، ضمن تبریک ۱۰ ژوئن به مناسبت روز جهانی صنایع دستی، همچنین ابراز امیدواری کرد که به‌زودی صنایع دستی استان در تمامی عرصه‌های جهانی، نمایشگاه های بین‌المللی بدرخشد و میزان تولیدات، موضوع آموزش، صادرات و برندسازی این صنایع مستظرفه و فاخر استان زنجان نیز مورد توجه مجدانه قرار بگیرد.

آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 خرداد 1403 19:25

تماس با اتاق بازرگانی زنجان

۴ – ۳۳۴۶۳۷۷۰ – ۰۲۴
۳۳۴۶۳۷۷۷ – ۰۲۴
دبیرخانه:
zanjanchamber2@zccima.ir irdirector@zccima.ir
روابط بین الملل:
international@zccima.ir
بزرگراه گاوازنگ - مجتمع ادارات ،روبروی برق منطقه ای- اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان
لینک شبکه های اجتماعی :
  

نقشه دسترسی به اتاق بازرگانی زنجان

دسترسی به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…