مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش، فرایند تولید استان را مختل کرده است

دهمین جلسه کمیسیون بازرگانی و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان به میزبانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری در محل سالن جلسات پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان برگزار و بر اساس مصوبات جلسه نهم این کمیسیون مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش پیگیری و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسین بازرگانی رییس کمیسیون بازرگانی و لجستیک اتاق بازرگانی زنجان ضمن تشکر از فرصت ایجاد شده برای این کمیسیون و واحدهای اقتصادی که بتوانند مشکلات خود را مستقیم و بی‌پرده مطرح و پیگیری نمایند، تاکید کرد؛ مشکلات ارزی و ثبت سفارش به شدت فرایند تولید را با اختلال مواجه کرده است.

وی افزود، با کاهش یا رفع برخی از این مشکلات مرتبط با موضوعات تخصیص ارز و ثبت سفارش قطعا هزینه تولید کمتر و راندمان و بازدهی شرکت‌ها در فضای اقتصادی استان بالا می‌رود.

حسین بازرگانی ادامه داد؛ امکان ورود سفارش‌ها به گمرکات کشور در صورت عدم تخصیص ارز وجود ندارد و همین یک نکته به تنهایی باعث از بین رفتن بسیاری از سرمایه‌ها شده است در حالی که در دنیای امروز ما بایستی با تدابیر و تصمیمات هوشمندانه همواره تلاش کنیم از ریل اقتصاد جهانی خارج نشویم.

رییس کمیسیون بازرگانی و لجستیک اتاق بازرگانی زنجان از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان که یک‌دست برای رفع مشکلات فضای اقتصادی همکاری و تلاش میکنند تشکر کرده و اذعان کرد یکی از راهکارهای برون رفت از مشکلات فعلی تبدیل تخصیص ارز به بودجه سالانه برای استان‌ها می‌باشد که با این روش حتی میزان دقیق ارز مصرفی توسط استان‌ها نیز مشخص خواهد شد.

اعضای حاضر ‌کمیسیون بازرگانی و لجستیک اتاق بازرگانی زنجان، در این نشست نیز ضمن ارایه چالش‌های عمده تخصیص ارز و ثبت سفارش مشکلاتی نظیر:


بی‌ثباتی سیاست‌های ارزی
■عدم کارسازی تخصیص ارز در زمان مناسب
■اختلال در سامانه جامع تجارت
■ظهور دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌های خلع‌الساعه
■افزایش قیمت تمام شده محصولات به دلیل اثرات تحریم در فرآیند واردات مواد اولیه
■فرایند پیچیده صرافی‌ها
■عدم ابلاغ اعتبارات به بانک‌ها در سال جاری و عدم دریافت تسهیلات
■ نبود حمایت واقعی از طرح‌های توسعه
■نبود ثبات اقتصاد کلان که باعث از بین رفتن دورنمایی از آینده بنگاه‌های اقتصادی شده است را مطرح کردند.حسین محمدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ضمن خوش‌آمدگویی و استماع دیدگاه‌ها و مشکلات اعضای این کمیسیون، به‌طور مجدانه خواستار مطرح کردن مصداقی مشکلات توسط بنگاه‌های اقتصادی شد.

حسین محمدی در همین راستا خاطرنشان کرد کلی‌گویی مشکلات، چیزی را در فضای اقتصادی استان تغییر نخواهد داد در حالی که با مشخص شدن حفره و موردی در یک بنگاه اقتصادی نه‌تنها روشن‌تر و دقیق‌تر پیگیری و حل و فصل میشود بلکه به عنوان یک نقطه تاریک و پنهان در بهبود محیط کسب و کار و تصمیمات کلان و تغییرات سومند در بخش‌نامه‌ها نیز موثر خواهد بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان خاطرنشان کرد زنجان تنها استانی است که از هر موقعیت و ظرفیت ممکن جهت رفع موانع در فضای اقتصادی بهره‌ میبرد و بسیاری از مشکلات مذکور را قبلا در جلسات و نشست‌های مختلف با مسءولان کشوری مطرح و پیگیری کرده است و همچنان تا دستیابی به تغییر مفید و رفع آنها این پافشاری و مطابه‌گری را  ادامه خواهد داد.

وی، وجود بسیاری از مشکلات موجود در تخصیص ارز را ناشی از عدم همکاری مستقیم و شفاف بانک مرکزی دانست و افزود؛ بانک مرکزی در ارایه گزارشات بایستی مصمم و روشن‌تر عمل نماید و با توسعه خود بوسیله حضور در استان‌ها فضای همکاری و ارتباط را گسترش دهد.

حسین محمدی خاطر نشان کرد که کمیسیون بازرگانی و لجستیک اتاق بازرگانی زنجان یکی از کمیسیون‌های فعال استان می‌باشد و افزود؛ با توجه به دیداری که روزهای آتی با وزیر صمت انجام خواهد شد اعضای این کمیسیون و واحدهای تولیدی استان، مشکلات خود را به طور مصداقی از طریق دبیرخانه این کمیسیون ارایه نمایند تا استانداری نیز بر حسب وظایف ذاتی در جلسه مذکور مطرح و قدمی در راستای رفع موانع موجود بردارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان در پایان، به نقش، عملکرد و همراهی بنگاه‌های اقتصادی نیز در مرتفع ساختن مشکلات موجود اشاره و خاطر نشان کرد، واحدهای تولیدی با تمرکز منابع مالی در استان، توجه به محل اعتبار مالیاتی در خصوص (R&D)، مسءولیت‌های اجتماعی، حضور در صندوق سرمایه پژوهش و فناوری استان و .... تاثیر بسیاری مهمی را در بهبود فضای اقتصادی استان خواهند داشت.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 22 خرداد 1403 11:20

تماس با اتاق بازرگانی زنجان

۴ – ۳۳۴۶۳۷۷۰ – ۰۲۴
۳۳۴۶۳۷۷۷ – ۰۲۴
دبیرخانه:
zanjanchamber2@zccima.ir irdirector@zccima.ir
روابط بین الملل:
international@zccima.ir
بزرگراه گاوازنگ - مجتمع ادارات ،روبروی برق منطقه ای- اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان
لینک شبکه های اجتماعی :
  

نقشه دسترسی به اتاق بازرگانی زنجان

دسترسی به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…