رئیس اتاق بازرگانی زنجان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم پیرامون خسارت‌های جبران ناپذیر خشکسالی به محصولات کشاورزی استان زنجان

کاهش میزان تولید محصولات کشاورزی پیامدهایی از جمله کاهش حجم صادرات محصولات تولیدی را نیز در پی دارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان ، چند سالی است که کشورمان به خاطر وجود خشکسالی با مشکلات زیادی مواجه شده است؛ البته خشکسالی امسال با سال‌های گذشته کاملاً متفاوت بود و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را تا به این لحظه به حوزه‌های مختلف کشور وارد کرده است؛ یکی از حوزه‌هایی که تا این لحظه بسیار در مقابل این خشکسالی بی‌سابقه متضرر شد حوزه «کشاورزی» است که به خاطر عدم بارندگی و همینطور گرمای بی‌سابقه بسیاری از محصولات کشاورزی رو به نابودی هستند.

شاید این نابودی بخش مهمی از محصولات کشاورزی، سبب شود در آینده نزدیک مسئولان کشوری مجبور شوند برای تامین نیاز بازار، بسیاری از محصولات را از خارج کشور وارد کنند؛ البته تا به اینجای کار همین خشکسالی و نبود علوفه برای دام‌ها، مسئولان را مجبور کرده مقدار قابل توجهی نهاده دامی را از دیگر کشورها وارد کنند و شاید همین پیش‌بینی در زمینه محصولات کشاورزی نیز می‌شود.

اما سوال این است که خشکسالی امسال چه خسارت‌هایی را برای استان در زمینه محصولات کشاورزی وارد کرده است؟ راهکار مسئولان برای گذر از این خشکسالی در سال‌های آینده چیست؟

علی یگانه‌فرد رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: کاهش غیرطبیعی و طولانی مدت منابع رطوبتی که عمدتاً با بارش ها رخ می دهد، سبب وجود خشکسالی شده و اثرات نامطلوبی را در پی دارد که در حال حاضر مواجهه با این پدیده زیان‌بار هستیم؛ خصوصاً خشکسالی خود را در بخش کشاورزی بهتر خود را نشان داده و همانگونه که کارشناسان معتقدند، اگر برنامه‌ای برای کنترل خشکسالی در بخش کشاورزی تدوین نشود، امنیت غذایی کشور تهدید خواهد شد.

وی ادامه داد: استان زنجان هم همانند سایر استان‌های کشور در سال جاری به خاطر خشکسالی متحمل خسارت‌های زیادی شده است و البته تاکنون برآورد درستی از میزان خسارت نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با بیان اینکه خشکسالی امسال ضررهای زیادی را به بخش کشاورزی و تولید داخل وارد کرده است تشریح کرد: کاهش میزان تولید محصولات کشاورزی پیامدهایی از جمله کاهش حجم صادرات محصولات تولیدی را نیز در پی دارد که بر این اساس نیاز به واردات برخی از محصولات در کشور احساس خواهد شد و در برخی از اقلام دیگر نیز نیاز به افزایش واردات محصولات خواهد بود که جهت پیشگیری از مشکلات در آینده از هم اکنون باید راهکارهایی را مدنظر قرار دهیم.

وی افزود: علاوه بر تحمیل ضرر به محصولات کشاورزی، نبود آب کافی برای آبیاری و از سوی دیگر کاهش بارندگی‌ها سبب شده که کشاورزان به خاطر ترس از آسیب دیدن محصول، آن‌ها را زودتر از موعد مقرر برداشت کنند؛ به طور مثال این کاهش بارش‌ها برداشت زودتر از موعد سیر را در پی داشته که سبب کاهش کیفیت محصول و کوچک‌تر شدن ابعاد محصول تولیدی شده است.

یگانه‌‌فرد با بیان اینکه خشکسالی قطعاًً در تولید گوشت قرمز و لبنیات در آینده نزدیک اثر خواهد گذاشت، گفت:  خشکسالی سبب شده دامداران دا‌م‌های خود را به دلیل کمبود علوفه در مراتع و خشکسالی بفروشند که این موضوع خطرات زیادی را در آینده برای کشور خواهد داشت و باید مسئولان از حالا به فکر تامین علوفه و نهاده‌های دامی دامداران باشند.

کشت پسته به‌جای محصولات آب‌بر

وی در ادامه راهکارهای مقابله با خشکسالی را در استان بیان کرد و گفت: با توجه به موارد ذکر شده، یکی از سیاست‌های موفقی که در حال حاضر در استان اجرایی شده، جایگزینی کشت درخت پسته با نیاز آبی پائین با محصولاتی همچون هندوانه است که سالانه سطح وسیعی از مزارع زیرکشت این محصول می‌‌رود که افزون بر ایجاد ارزش افزوده مطلوب و ارزآوری برای استان و کشور،  سبب کاهش تلفات آبی نیز می شود.

این مسئول گفت: برای عبور از بحران خشکسالی پیشنهاد می‌شود تخصیص آب در حوزه‌های بحرانی اولویت‌بندی شود که در این زمینه متولیان امر می توانند با این کار، تخصیص آب را در حوزه‌های بحرانی، به ترتیب کشت‌های گلخانه‌ای، باغات و زراعت آبی محصولات اساسی را در دستور کار خود قرار دهند.

وی در پایان پیشنهاداتی را برای مدیریت بحران خشکسالی ارائه کرد و گفت: اقداماتی از قبیل امهال تسهیلات بانکی خسارت‌دیدگان، اعطای تسهیلات بانکی ارزان قیمت، پرداخت غرامت توسط صندوق بیمه کشاورزی، تامین اعتبار برای بازسازی زیرساخت های تامین و انتقال آب و کمک‌های بلاعوض به کشاورزانی که 100 درصد تولیداتشان نابود شده است.
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 17 تیر 1400 12:56

دسترسی به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…