سفیر ارمنستان در نشست تجاری با فعالان اقتصادی در محل اتاق بازرگانی زنجان:

ورود کالاهای ایرانی به ارمنستان جای رشد دارد و می تواند گسترش پیدا کند/  شرکت های ایرانی می توانند در مناقصات بین المللی ارمنستان حضور پررنگی داشته باشند

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، نشست تجاری سفیر جمهوری ارمنستان با فعالان اقتصادی و بخش خصوصی استان زنجان در محل اتاق بازرگانی زنجان با رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد ملی کرونا برگزار شد.

 آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در ایران با تقدیر از رئیس اتاق بازرگانی زنجان جهت برگزاری این جلسه با فعالان اقتصادی و با اشاره به جلسه گذشته در تهران جهت گسترش همکاری های دو جانبه ارمنستان و استان زنجان ، اظهار کرد: در ارزیابی کلی ارتباطات ایران و ارمنستان در همه زمینه های در سطح عالی قرار دارد، اما ارتباطات فعلی پاسخگوی نیازهای دو کشور نیست و می تواند پتانسیل های بلا استفاده را فعال و از آنها در آینده استفاده کرد.

وی با بیان اینکه در راستای اجرایی کردن همکاری های امکانات وجود دارد و ایران ارمنستان فرهنگ مشترک و دارای تاریخ بوده و همسایه هستند و می توانند این همکاری ها گسترش پیدا کند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کشوری تاثیرگذار و پیشرفته در منطقه است و دارای اقتصادی قوی و منابع و امکانات مطلوبی دارد.

سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه ارمنستان و ایران دارای مرز خشکی دارد و ارتباطات ترانسفری هوایی و زمینی وجود دارد، ابراز کرد: 30 هزار کیلیومتر مربع مساحت و 3 میلیون جمعیت ارمنستان دارد است و این کشور چهار همسایه ایران، ترکیه، گرجستان و آذربایجان دارد که ایران در این مورد همسایه استثنایی ارمنستان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی، انرژی، معدن و صنعت، آی تی و های تکنولوژی و در برخی ارتباطات صنایع همکاری خوبی با ایران داریم، افزود: از جمله همکاری های مشترک در زمینه انرژی، دو خط های ولتاژ بین ایران و ارمنستان بوده که سومین خط نیز وارد مدار خواهد شد و خط انتقال لوله گاز نیز بین دو طرف فعال است.

تومانیان با بیان اینکه طی چند سال گذشته حجم همکاری ها چند صد میلیون دلار و ثابت و متعادل بوده است و این مقدار تبادل تجاری جای ارزیابی داشته و می تواند توسعه پیدا و بیشتر شود، اظهار کرد: کالای ایرانی بیشتر وارد ارمنستان شده و واردات از ارمنستان به ایران خیلی کم بوده و می توان این مورد ار نیز در زمره همکاری ها قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه ورود کالاهای ایرانی به ارمنستان جای رشد دارد و می تواند گسترش پیدا کند، ابراز کرد: با مشارکت دو طرف می توانیم وارد بازار سوم شده و این همکاری ها در زمینه صنعت و کشاورزی و زیرساخت های جای همکاری وجود دارد.

سفیر ارمنستان با تاکید بر اینکه در حوزه صنعت ای تی و تکنولوژی های پیشرفته ارمسنتان شاخص های خوب و بالایی داشته و دارای استاندارد بین المللی است، گفت: شرکت های بزرگ و مطرح دنیا در ارمنستان دارای شعبات بوده و ترنور مالی بالایی در همکاری با شرکت های ارمنی دارند.

تومانیان با اشاره به اینکه شرکت های ارمنستانی در این زمینه در حال گسترش کار خود هستند و این زمینه همکاری در ایران می تواند مورد نظر باشد، افزود: ایران نیز در این حوزه دارای ظرفیت های خوبی است و می توان وارد بازار ارمسنتان شود.

وی با تاکید بر اینکه سیستم بانکی ارمنستان بسیار پیشرفته است و بسیاری از بانک های معتبر بین المللی دارای شعبه در ارمنستان هستند و یکی از شاخصه های مهم اقتصاد ارمنستان خصوصی بودن آن است، تصریح کرد: دولت ارمنستان مستقیما در اقتصاد دخالتی ندارد و طی سال های گذشته فساد اداری در این کشور بسیار کاهش داشته و نهاد های حاکمیتی در تجارت و اقتصاد کمترین دخالت ممکن را دارند.

وی با اشاره به اینکه ارمنستان عضو اتحادیه اوراسیا بوده که یک بازار 200 میلیونی است، هزنیه گمرکی نداشته و ایران دو سال است با این اتحادیه تفاهم نامه مراودات تجاری دارد که تخفیفات گمرکی 830 قلم کالا دارد، بیان کرد: صادرات ایران طی دو سال گذشته 44 درصد رشد به این اتحادیه داشته و در این زمینه امکانات بین دو کشور بیشتر باید به کار گرفته شود و ارمنستان می تواند پلترفرمی برای تولید و یا همکاری مشترک باشد تا به اتفاق وارد بازار اوراسیا شویم.

سفیر ارمنستان تصریح کرد: اتحادیه اروپا 2.6 میلیارد یورو کمک مالی به ارمنستان خواهد کرد که در همین راستا و برای احداث جاده، پل و دیگر برنامه ها، شرکت های ایرانی نیز قطعا در منناقصات شرکت خواهند کرد.

در ادامه این جلسه فعالان اقتصادی استان زنجان پیشنهادات همکاری ، موانع و مشکلات تجارت بین ایران و ارمسنتان را مورد بحث و تبادل نظر با سفیر ارمنستان قرار دارند.
انتهای پیام/

دسترسی به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…