علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان در یادداشتی برای نشریه ترکیه ای "پنجره"

ترکیه و ایران باید از ظرفیت های خوب خود برای تجارت استفاده کنند

به گزارش روابط عمومی تاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی زنجان و نایب رئیس اسبق اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه، در یادداشتی برای نشریه پنجره که به دو زبان ترکی استانبولی و فارسی به چاپ می رسد، از ظرفیت ها و توسعه مراودات تجاری بین ایران و ترکیه، گسترش همکاری ها و ظرفیت های استان زنجان در مبادلات تجاری با ترکیه و استان های این کشور، صادرات و واردات طرفیت و استفاده از پتانسیل ها در تهسیل تجارت و ... سخن گفت.

متن این یادداشت در نشریه پنجره به شرح ذیل است:

"با وجود روابط خوب مطلوبی که بین ایران و ترکیه وجود دارد اما حجم این مبادلات می‌تواند بسیار بیشتر از تجارت حال حاضر بین دو طرف باشد. استان زنجان و ترکیه دارای اشتراکات فراوانی هستند که می‌تواند زمینه ساز توسعه بیشتر روابط دو طرف باشد و طرفین باید از ظرفیت‌های موجود با توجه به پتانسیل ها استفاده نمایند.

علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی زنجان و نایب رئیس اسبق اتاق بازرگانی ایران و ترکیه، موسسه بیش از ۱۰ شرکت موفق تولیدی و صنعتی در استان زنجان موسس و مدیرعامل تعدادی از کارخانجات و واحدهای تولیدی و صنعتی استان و موسس شرکت زنگان متال در ترکیه می باشد.

استان زنجان در شمالغرب ایران و در فاصله ۵۷۰ کیلومتری مرز ترکیه قرار دارد استان زنجان به عنوان دومین استان مرزی ایران محل بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری خارجی محسوب می‌شود، این استان همچنین ارتباط بسیار مناسبی با دو بندر شمالی ایران (انزلی و امیرآباد )دارد که باعث ایجاد یک کریدور بین المللی به کشورهای اوراسیا و آسیای مرکزی می‌گردد. قرارگیری استان زنجان در مسیر جاده ابریشم و اتصال آن از طریق ترکیه به اروپا همواره نقش هر دو طرف ترکیه و زنجان را برای انجام مبادلات تجاری و بازرگانی پررنگ کرده. استان زنجان در بخش‌های مختلفی همچون کشاورزی، دامداری، نساجی و معدن دارای ظرفیت‌های بالقوه ای است که همواره همکاری در این زمینه‌ها با طرف های ترکیه ای باعث نزدیکی و رونق تجارت گردیده و سرمایه گذارانی از کشور ترکیه طی سال‌های گذشته در استان زنجان اقدام به سرمایه‌گذاری و تولید کرده اند، این حجم مبادلات بر اساس آمار به دست آمده از سایر کشورها تا ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری‌ها را شامل شده.

ترکیه به عنوان شریک اول تجارت خارجی استان در بخش صادرات و واردات همواره نقش بسیار مهم و پررنگی را دارا بوده و صادرات انواع کالا از استان زنجان شامل شمش روی، انواع فلزات رنگین و غیره، واردات خاک روی، مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات استان است. ترکیه از جمله موارد بسیار مهم در زمینه تجارت دو طرف در طی سالهای اخیر بوده.

ترابوزان به عنوان بندر بسیار مهم اتصالی آسیای مرکزی به اروپا دارای تفاهم‌نامه همکاری با زنجان است و این بندر و زنجان به عنوان دو خواهر خوانده نقش بسیار مهمی در گسترش تجارت آسیای مرکزی با کشورهای ناحیه دریای سیاه خواهند داشت که این قرارداد می‌تواند نقش مهم و پررنگی در شکوفایی و توسعه روابط دو طرف ایجاد نماید.

قرارگیری زنجان در مسیر کریدور غرب به شرق کشور و ظرفیت ریلی استان و اهمیت تجارت خارجی ترکیه به منظور استفاده از این مسیر می‌تواند پلی برای تجارت ترکیه با کشورهای ازبکستان و ترکمنستان و سایر کشورها باشد. همچنین اهمیت گسترش تجارت ترکیه با هندوستان و قرارگیری استان زنجان در مسیر ترکیه به چابهار خود یکی از موارد مهم برای تجارت آن کشور و طرف‌های هندی و شبه قاره هند می باشد.

زنجان به عنوان یکی از استان‌هایی که روابط تجاری بالایی با ترکیه دارد و بسترهای مناسب جهت همکاری با ترکیه را دارا است که از آن جمله می‌توان به انتخاب استان به عنوان میزبان شهرک تخصصی ترکیه در ایران اشاره کرد که زمینه‌ساز گسترش و افزایش حجم روابط تجاری دو طرف خواهد شد."

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 10 شهریور 1400 12:38

دسترسی به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…