نتایج پایش ملی محیط کسب و کار ویژه تابستان 1400/ بهبود وضعیت استان زنجان نسبت به فصل قبل

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، بر اساس نتایج حاصل از پایش ملى محیط کسب وکار ایران در تابستان 1400، رقم شاخص ملی، 5.91 (نمره بدترین ارزیابى 10 است) محاسبه شده که بصورت بسیار جزئی از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابى فصل گذشته (بهار 1400 با میانگین 5.90) بدتر است.

در تابستان 1400 فعالان اقتصادى مشارکت کننده در این پایش، به ترتیب سه مؤلفه: 1- غیرقابل پیش­بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، 2- بی­ ثباتى سیاست­ها، قوانین و مقررات و رویه­هاى اجرایى ناظر به کسب وکار و  3- دشوارى تأمین مالى از بانک ها را نامناسبترین مؤلفه­های محیط کسب و کار ارزیابى نموده­اند.

بر اساس یافته­هاى این طرح در تابستان 1400، استان هاي اردبیل، کرمان و کرمانشاه به ترتیب داراى بدترین وضعیت محیط کسب وکار و استان­هاي مرکزی، اذربایجان غربی و خراسان رضوی به ترتیب داراى بهترین وضعیت محیط کسب وکار نسبت به سایراستان ها ارزیابى شده­اند.

براساس یافته ­های طرح، میانگین ظرفیت تولیدی (واقعی) بنگاه­های اقتصادی شرکت­ کننده در فصل تابستان 1400، معادل 40.32 درصد بوده که نسبت به همین میزان در بهار 1400 ( 38.64 درصد) با افزایش 1.68 واحدی مواجه شده است.

بر اساس نتایج این پایش در تابستان 1400، وضعیت محیط کسب وکار در بخش خدمات (5.88) در مقایسه با بخش­های کشاورزی (5.72) و صنعت (5.84) نامناسب­تر ارزیابی شده است. در بین رشته فعالیت­های اقتصادی برحسب طبقه بندی استاندارد rev4. ISIC، رشته فعالیت­های 1- ساختمان 2- حمل و نقل و انبارداری و 3-املاک و مستغلات دارای بدترین وضعیت محیط کسب وکار و رشته فعاليت­های 1- مالی و بیمه، 2- هنر، سرگرمی و تفریح و 3-کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری بهترین وضعیت محیط کسب وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت­های اقتصادی درکشور داشته­اند.

استان زنجان در تابستان 1400، با شاخص 5.52 وضعیت مساعدتری نسبت به فصل گذشته (با شاخص 5.71) و فصل مشابه سال گذشته (با شاخص 5.67) داشته است. سه مؤلفه 1- غیرقابل پیش­بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، 2- بی­ ثباتى سیاست­ها، قوانین و مقررات و رویه­هاى اجرایى ناظر به کسب وکار 3- وجود انحصار، امتیاز یا هر نوع رانت به یک یا تعدادی از رقبا در بازار به ترتیب نامناسبترین مؤلفه­های محیط کسب و کار در استان ارزیابی شده­اند.

 

دسترسی به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…