بررسی آمارهای تجارت نشان می‌دهد

سهم ۷۹,۱ درصدی ارز ترجیحی در واردات کالاهای اساسی

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان و به نقل از پایگاه خبری اتاق ایران، آمارها حاکی از این است که در هفت ماهه امسال از مجموع ۱۱,۵ میلیارد دلار واردات کالای اساسی، حدود ۹.۱ میلیارد دلار معادل ۷۹.۱ درصد با ارز ترجیحی و دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شده است.

 حدود هفت ماه اول امسال بیش از ۱۱.۵ میلیارد دلار کالای اساسی به‌طور قطعی ترخیص و وارد کشور شده که ۶۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد دارد.

جریان واردات کالاهای اساسی در ۲۵ گروه کالایی در نیمه اول امسال نشان داده بود که ۱۴.۳ میلیون تن به ارزشی بالغ‌بر ۸.۸ میلیارد دلار وارد کشور شده است.

تازه‌ترین گزارشی که معاون فنی گمرک ایران از وضعیت واردات کالاهای اساسی به ایسنا اعلام کرده نشان از ادامه روند افزایشی واردات قطعی این اقلام است.

مهرداد جمال ارونقی می‌گوید: از ابتدای سال جاری تا ۱۰ آبان ماه، بیش از ۱۸.۷ میلیون تن به ارزشی بالغ‌بر ۱۱.۵ میلیارد دلار کالای اساسی از گمرک ترخیص شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۲۹ درصد و ارزش ۶۳ درصد افزایش دارد.

بر اساس این گزارش، در دوره مورد بررسی از مجموع واردات صورت گرفته ۹.۱ میلیارد دلار معادل ۷۹.۱ درصد با ارز ۴۲۰۰ وارد شده است.

آمارها حاکی از این است: ۳.۶ میلیون تن گندم به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار، ۵.۵ میلیون تن ذرت به ارزش ۱.۹ میلیارد دلار، ۲.۲ میلیون تن جو به ارزش ۶۵۶.۶ میلیون دلار، ۱.۷ میلیون تن دانه‌های روغنی به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار، ۱.۷ میلیون تن کنجاله سویا به ارزش ۹۵۲.۱ میلیون دلار، روغن خوراکی و خام ۱.۳ میلیون تن به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار و دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی ۱۲.۵ هزار تن به ۱.۳ میلیارد دلار اقلامی است که با ارز ۴۲۰۰ تأمین ارز و وارد شده است.

همچنین از مجموع کالاهای اساسی وارد شده، ۲.۳ میلیون تن به ارزش بیش از ۲.۳ میلیارد دلار با ارز نیمایی وارد شده است.

بر این اساس ۷۸۱.۸ هزار تن برنج به ارزش ۶۶۳.۲ میلیون دلار، ۸۸۷.۵ هزار تن شکر به ارزش ۳۸۴.۴ میلیون دلار، ۴۴.۹ هزار تن لاستیک سنگین به ارزش ۱۶۲.۷ میلیون دلار، ۲۵.۶ هزار تن به ارزش ۲۶۵.۶ میلیون دلار ماشین‌آلات تولیدکننده کالاهای اساسی از اقلام وارداتی با ارز نیمایی است.

همچنین ۲۲۴.۶ تن داروهای دامی ضروری به ارزش ۲۷.۹ میلیون دلار و کودهای شیمیایی به وزن ۱۴۱.۳ هزار تن به ارزش ۹۶.۱ میلیون دلار به همراه ۴۵۶.۱ هزار تن به ارزش ۶۹۵.۵ میلیون دلار در قالب سایر کالاها با تأمین ارز در سامانه نیما وارد شده است.

در کنار اقلامی که واردات قطعی شده، گزارش اخیر گمرک نشان داده بود که تا هشتم آبان ماه، بیش از هفت میلیون تن کالای اساسی در گمرک و بنادر دپو شده بود که روند افزایشی داشته است.

دسترسی به اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی زنجان

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…